Indeks Euro Stoxx 600 traci 2,7 proc. Indeks S&P 500 idzie w dół o 0,6 proc.

Spadki na giełdach następują po rozczarowującej z punktu widzenia rynku czwartkowej decyzji Banku Centralnego Japonii o braku zmian w polityce monetarnej. Inwestorzy liczyli na dalsze stymulowanie japońskiej gospodarki.

Indeksy nie odbiły po publikacji w piątek danych makroekonomicznych ze strefy euro. Gospodarka strefy euro urosła w I kwartale o 0,6 proc. w ujęciu kdk i o 1,6 proc. w ujęciu rdr – nieco więcej, niż prognozowano. Stopa bezrobocia w strefie euro w marcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,2 proc., a ceny konsumpcyjne spadły o 0,2 proc. w ujęciu rdr.

Ze spółek na europejskich parkietach negatywnie wyróżnia się RBS. Notowania banku spadają po zaraportowaniu kwartalnej straty w wysokości 1,42 mld USD.

Mocno spadają akcje International Airlines Group po tym, jak spółka ogłosiła ograniczenie krótkoterminowych planów dotyczących nowych połączeń.

Na Wall Street bardzo dobrą sesję notuje z kolei Amazon. Wycena spółki wystrzeliła w górę po opublikowaniu w czwartek wyników kwartalnych. Zysk największego na świecie sklepu internetowego w pierwszym kwartale znacząco przebił prognozy.

Po silnym, ponad 3 proc. spadku w czwartek, spadki w piątek kontynuuje Apple. Zamieszanie na rynkach w związku z tą spółką wywołała wypowiedź Carla Icahna - inwestora i miliardera, który poinformował, że sprzedał posiadane akcje Apple w związku z obawami dotyczącymi perspektyw spółki w Chinach. Icahn powiedział CNBC, że z dużą rozwagą podchodzi do akcji amerykańskich spółek.

Po wynikach kwartalnych zyskują akcje koncernu paliwowego Exxon, który podał lepsze od oczekiwań rezultaty zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów.

Traci natomiast kurs innej dużej spółki z amerykańskiej branży paliwowej Chevrona. Firma ta rozczarowała raportem, który wskazał na większą od oczekiwań stratę kwartalną oraz ponad 30 proc. spadek sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Na rynku walutowym po czwartkowej decyzji Banku Centralnego Japonii umacnia się jen. Kurs USD/JPY spada do poziomu 107, co oznacza zniżkę o 0,9 proc. W tym tygodniu jen umocnił się najbardziej od 2008 roku.

Osłabia się dolar po słabszych od oczekiwań danych na temat wydatków Amerykanów w marcu oraz nastrojów wśród konsumentów. Kurs EUR/USD rośnie do poziomie 1,141. Wcześniej w tym tygodniu do wyprzedaży amerykańskiej waluty przyczynił się ostrożny ton komunikatu po posiedzeniu Fed oraz słabsze od oczekiwań dane na temat amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale.

WYDATKI AMERYKANÓW W MARCU WZROSŁY O 0,1 PROC. SŁABIEJ OD OCZEKIWAŃ

Wydatki amerykańskich konsumentów w marcu wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca; w lutym wzrosły o 0,2 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 0,1 proc. mdm przed korektą. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,4 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,1 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie wobec wzrostu o 0,2 proc. przed korektą. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,2 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,3 proc.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA W KWIETNIU WYNIÓSŁ 89 PKT

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w kwietniu 89 pkt. Analitycy spodziewali się w kwietniu wskaźnika na poziomie 90,0 pkt. W marcu wskaźnik wyniósł 91,0 pkt

SŁABSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT INDEKSU AKTYWNOŚCI SEKTORA WYTWÓRCZEGO W OKRĘGU CHICAGO

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w kwietniu do 50,4 pkt. z 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,6 pkt.

GOSPODARKA STREFY EURO W I KW. UROSŁA O 0,6 PROC. KDK, A RDR O 1,6 PROC.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2016 r. wzrósł o 0,6 proc. kdk - poinformował Eurostat w I wyliczeniu. Analitycy prognozowali, że PKB w I kw. kdk wzrośnie o 0,4 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w I kw. o 1,6 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc.

STOPA BEZROBOCIA W EUROLANDZIE W MARCU WYNIOSŁA 10,2 PROC.

Stopa bezrobocia w strefie euro w marcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,2 proc., wobec 10,4 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,3 proc. wobec 10,3 proc. przed korektą w lutym.

CENY KONSUMPCYJNE W STREFIE EURO SPADŁY W KWIETNIU

Ze wstępnego wyliczenia wynika, że ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,2 proc. w kwietniu rdr. Analitycy spodziewali się spadku o 0,1 proc. W marcu ceny konsumpcyjne pozostały bez zmian rdr.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W NIEMCZECH W MARCU GORSZA OD PROGNOZ

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w III spadła o 1,1 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,3 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 0,4 proc., po spadku o 0,4 proc., przed korektą w II. W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,7 proc. W II sprzedaż wzrosła o 5,5 proc., po korekcie z +5,4 proc. W III oczekiwano wzrostu rdr o 2,7 proc.

POGORSZYŁY SIĘ NASTROJE BRYTYJSKICH KONSUMENTÓW

Wskaźnik zaufania brytyjskich konsumentów wyniósł w IV -3,0 pkt. wobec 0,0 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w kwietniu spadku wskaźnika do -1,0 pkt. Wskaźnik prognoz gospodarczych na następne 12 miesięcy wyniósł -14 pkt., wobec -12,0 pkt. w III.

WYDATKI KONSUMENTÓW WE FRANCJI W MARCU WIĘKSZE OD PROGNOZOWANYCH

Wydatki konsumentów we Francji w marcu w ujęciu mdm wzrosły o 0,2 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,5 proc., po korekcie z plus 0,6 proc. Analitycy spodziewali się, że wydatki konsumentów mdm spadną o 0,4 proc. Rdr wydatki wzrosły o 2,7 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,6 proc., po korekcie z +1,8 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 2,1 proc.

WYNIKI AMAZONA MOCNO POWYŻEJ PROGNOZ

Zysk netto Amazon.com w I kwartale 2016 r. jest najwyższy w historii - wyniósł 513 mln USD, czyli 1,07 USD na akcję, wobec prognozowanych 57 centów na akcję. W analogicznym okresie rok temu spółka zanotowała stratę 12 centów na akcję. W I kwartale przychody wyniosły 29,1 mld USD wobec prognozowanych 28 mld USD.

DUŻA STRATA RBS

Royal Bank of Scotland zaraportował stratę netto w I kwartale w wysokości 968 mln funtów (1,42 mld USD) wobec 459 mln funtów w analogicznym okresie rok temu. Skorygowany zysk operacyjny spadł w I kwartale o 68 proc. do 440 mln funtów z 1,36 mld funtów w analogicznym okresie w ubiegłym roku. (PAP)