"Mamy rynkowe mechanizmy, aby zwrot z inwestycji nastąpił. Spółka PGG ma być rentowna już wkrótce. Kiedy nastąpi zwrot - wiemy to z biznesplanu i to jest kilka lat" - powiedział Rędaszka podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że Energa może tę inwestycję potraktować jako długoterminową i być może za 5-10 lat będzie podejmować decyzje co do kolejnych kroków w tej sprawie.

"Inwestycja w PGG to jedna kwestia, a nasza działalność wytwórcza - to inna sprawa. Będziemy szukać optymalnego miksu, który pomoże nam generować optymalną rentowność segmentu Wytwarzanie. Jeśli będzie nam się bardziej opłacało sprowadzać węgiel z PGG - to z PGG, jeśli z Bogdanki - to z Bogdanki. Jaki to będzie miks, nie jestem w stanie dziś do końca określić" - powiedział wiceprezes.

W kwietniu br. Energa Kogeneracja, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i PGNiG Termika podpisały umowy w sprawie inwestycji w Polską Grupę Górniczą. Energa Kogeneracja obejmie 15,7% udziałów w PGG, a wraz z kolejnymi wpłacanymi transzami docelowo ten udział zwiększy się do 17,1%. Spółka zainwestuje 500 mln zł w PGG.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)