Warszawa, 17.05.2016 (ISBnews) - Osiągniecie wyższej, a nawet porównywalnej sprzedaży mieszkań w 2016 r. do ubiegłorocznej, rekordowej w historii, która na rynku pierwotnym wg REAS wyniosła blisko 52 tys., wydaje się mało prawdopodobne, szacują eksperci BGŻ BNP Paribas.
"Dalsza stabilizacja cen mieszkań, wzrost podaży lokali oddawanych do użytku, niższa dynamika liczby nowo rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń na budowę - takie są prognozy dotyczące rynku nieruchomości w 2016 r. na podstawie analiz Banku BGŻ BNP Paribas" - czytamy w komunikacie.
Na rynku mieszkaniowym przeważać będzie w dalszym ciągu stabilizacja cen. Będzie ona wynikała z większej liczby oferowanych mieszkań, również tych wprowadzonych do sprzedaży w 2016 r. względem popytu, który pozostanie wysoki. Niewielkie podwyżki cen możliwe są w przypadku inwestycji zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach lub o podwyższonym standardzie. Obniżki stawek możliwe są za sprawą czasowych promocji, zakupów pakietowych lub wyprzedaży ostatnich mieszkań w danej inwestycji, podano również.
"Osiągniecie wyższej, a nawet porównywalnej sprzedaży mieszkań w 2016 r. do ubiegłorocznej, rekordowej w historii, która na rynku pierwotnym wg REAS wyniosła blisko 52 tys., wydaje się mało prawdopodobne. Jednocześnie drastycznemu spadkowi popytu zapobiegać powinna stabilna kondycja polskiej gospodarki i niskie stopy procentowe" - powiedziała ekspert z dep. analiz ekonomicznych, sektorowych i rynków rolnych Monika Orłowska, cytowana w komunikacie.
Nadal będzie również widoczne, szczególnie na obrzeżach dużych miast, dostosowanie części nowej oferty do programu MdM. Jednocześnie w większym stopniu może to dotyczyć 2017 r., ponieważ środki w ramach MdM na 2016 r. zostały praktycznie wykorzystane w pierwszym kwartale tego roku, podano również.
"Po zakończeniu programu MdM w 2018 r. prawdopodobnie powstaną nowe programy rządowe wspierające budownictwo mieszkaniowe. Jednakże mogą być one w większym stopniu skoncentrowane na kasach oszczędnościowo-mieszkaniowych i rozwoju budownictwa pod wynajem z możliwością nabycia lokalu" - powiedziała Orłowska.
Na krajowym rynku istnieje potencjał dla budownictwa na wynajem. Szczególnie, jeśli porównamy Polskę do krajów Europy Zachodniej, gdzie wynajem jest znacznie popularniejszy, podsumowano w komunikacie.
(ISBnews)