PGG chce skupić się na rynku wewnętrznym


Katowice, 20.05.2016 (ISBnews) - Polska Grupa Górnicza (PGG) chce skupić się na rynku wewnętrznym i zrezygnować z eksportu drogą morską, poinformował prezes Tomasz Rogala.

"Jestem przeciwny eksportowi drogą morską, nie chcę go kontynuować" - powiedział Rogala dziennikarzom w kuluarach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wyjaśnił, że o ile eksport lądowy jest dla PGG opłacalny, to eksport drogą morską generuje dodatkowe koszty.

Wcześniej podczas panelu mówił, że upatruje szans na realną restrukturyzację w doprowadzeniu do tego, żeby zaspokojenie tego rynku zamykało koszty.

Prezes wskazał też, że wśród priorytetów PGG są optymalizacja zatrudnienia, uproszczenie wynagrodzeń i skupienie się na tych aktywach, które są rentowne.

"Potrzebny jest nowy układ zbiorowy. Usuwamy wszystkie dodatki i wprowadzimy jeden wskaźnik wynagrodzenia" - powiedział.

W ciągu 1,5-2 lat PGG może zredukować zatrudnienie o około 4 000 pracowników, przede wszystkim w toku naturalnych odejść.

"Trzeba ograniczać te aktywa, co do których nie ma rokowań" - powiedział także prezes.

Wskazał, że spółka będzie systematycznie oceniać swoje aktywa i decydować o ewentualnym wyłączeniu poszczególnych ruchów.
29 kwietnia 2016 r. Kompania Węglowa S.A. zbyła na rzecz Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. (PGG sp. z o.o.) zakłady górnicze: KWK Bielszowice, KWK Pokój, KWK Halemba-Wirek, KWK Bolesław Śmiały, KWK Piast, KWK Ziemowit, KWK Sośnica, KWK Chwałowice, KWK Marcel, KWK Jankowice i KWK Rydułtowy. Na 1 lipca zaplanowano łączenie kopalń - z obecnych 11 ma powstać 5.
(ISBnews)