Euro Stoxx 600 spada 0,9 proc., S&P 500 traci o 0,1 proc.

Spośród amerykańskich indeksów najlepiej radzi sobie Nasdaq, zwyżkując 0,4 proc.

Wbrew panującym w Europie trendom zachowuje się giełda grecka. Indeks ASE rośnie o ponad 4 proc., najwięcej w Europie, na wieść o zatwierdzeniu przez grecki parlament nowych reform oszczędnościowych będących warunkiem dalszej międzynarodowej pomocy dla kraju.

Na giełdach w Europie tracą spółki energetyczne, wydobywcze i samochodowe.

Kurs akcji Fiata spada po tym, jak niemieckie władze oskarżyły włoskiego producenta o manipulowanie wynikami badań emisji spalin.

Blisko 4 proc. traci Bayer, który w poniedziałek podał kwotę, za jaką chce kupić Monsanto – 62 mld USD.

Notowany na Wall Street Monsanto po informacjach o przejęciu zyskuje za to ok. 6 proc.

Na amerykańskich giełdach na plus wyróżniają się również akcje Apple. Amerykański gigant technologiczny kontynuuje tym samym odbicie rozpoczęte w połowie miesiąca. Od lokalnego dołka z maja kurs Apple zyskał już prawie 8 proc.

Rynek patrzy z uwagą na wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podczas weekendu w jastrzębim tonie o podwyżkach stóp w USA wypowiedział się Eric Rosengren, przewodniczący Fed z Bostonu, a w poniedziałek James Bullard, przewodniczący Fed z St. Louis.

Inwestorzy szukają na rynku wskazówek przemawiających za lub przeciw podwyżkom stóp procentowych w najbliższym czasie. We wtorek nadejdą dane o sprzedaży nowych domów w USA. W najbliższy piątek głos zabierze natomiast przewodnicząca Fed Janet Yellen.

Perspektywa podwyżek stóp procentowych wciąż umacnia dolara. Kurs EUR/USD spada do poziomu 1,120.

Po dobrych danych na temat japońskiego bilansu handlowego w kwietniu umacnia się jen. Kurs USD/JPY spada do poziomu 109,4. Na umocnienie się japońskiej waluty wpływają również sygnały z weekendowego szczytu ministrów finansów G7, na którym Japonia nie uzyskała wsparcia dla planów interwencji walutowej.

Spadki dominują na rynkach paliwowych. Cena baryłki ropy Brent o godz. 17.00 wynosiła 48 USD, po spadku o 1,6 proc., a za baryłkę WTI trzeba było płacić 47,9 USD, co oznacza spadek o 1 proc. Notowaniom cen ropy szkodzi wypowiedź przedstawiciela Iranu, który zapowiedział dalsze zwiększenie wydobycia przez jego kraj.

WARUNKI DLA PODWYŻEK W USA STÓP CORAZ BLIŻEJ - ROSENGREN

Eric Rosengren, przewodniczący Fed z Bostonu, powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że warunki konieczne dla podwyżki stóp procentowych w USA, o których mówiły „minutki” z kwietniowego posiedzenia Fed, są bliskie spełnienia.

SYTUACJA NA RYNKU PRACY UZASADNIA PODWYŻKI STÓP PROCENTOWYCH W USA - BULLARD

James Bullard, przewodniczący Fed z St. Louis, ocenił w poniedziałek, że wolne zasoby na rynku pracy są niskie i mogą wywierać dodatnią presję inflacyjną, co uzasadniałoby podwyżkę stóp. Bullard podkreślił też, że Fed zakłada plan „powolnej normalizacji” wysokości stóp procentowych.

W ’16 MOŻLIWE 3 PODWYŻKI STÓP – WILLIAMS

John Williams, przewodniczący Fed z San Francisco, powiedział w Council of Foreign Relations, że w tym roku Fed podwyższy stopy dwa lub trzy razy, a w następnym trzykrotnie lub czterokrotnie. Ilość podwyżek zależy od danych makro – podkreślił.

PODWYŻKA STÓP W USA MOŻLIWA JUŻ W LIPCU - EL-ERIAN

Zdaniem Mohameda El-Eriana, głównego doradcy ekonomicznego Allianz, Fed podniesie stopy jeszcze przed wrześniem, a prawdopodobnie już w lipcu. Według ekonomisty, decyzja o podniesieniu stóp nie zapadnie na czerwcowym posiedzeniu Fed, ponieważ odbędzie się ono na tydzień przed brytyjskim referendum o pozostaniu w UE. Ocenia on że, rynek wciąż zbyt nisko wycenia szansę podwyżki stóp w USA jeszcze tego lata.

PMI Z PRZEMYSŁU USA PONIŻEJ PROGNOZ

Wstępny odczyt PMI w sektorze przemysłowym USA wyniósł w maju 50,5 pkt. wobec 50,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca i był niższy od zakładanych 51,0 pkt. oraz najniższy od września 2009 r.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT PMI ZE STREFY EURO

Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w maju 52,9 pkt. wobec 53,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,2 pkt. Indeks PMI sektora przemysłowego strefy euro wyniósł w maju 51,5 pkt. wobec 51,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 51,9 pkt. Z kolei PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, wyniósł w maju 53,1 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,2 pkt.

NA PLUS ZASKOCZYŁ PMI Z NIEMIEC

W Niemczech wskaźnik PMI w przetwórstwie wzrósł do 52,4 pkt. z 51,8 pkt. i okazał się lepszy od oczekiwań na poziomie 52 pkt. PMI w usługach również wzrósł do 55,2 pkt. z 54,5 pkt. miesiąc wcześniej, wobec 54,6 pkt. konsensusu.

IRAN CHCE ZWIĘKSZAĆ WYDOBYCIE

Iran nie zamierza ograniczać wydobycia ropy i przewiduje, że jego eksport przekroczy 2,2 mln baryłek w połowie lata – powiedział Rokneddin Javadi, dyrektor National Iranian Oil. Ostatni raz Iran eksportował taką ilość surowca przed wprowadzeniem sankcji blisko 4 lata temu.

WYŻSZA OD OCZEKIWAŃ NADWYŻKA W HANDLU ZAGRANICZNYM JAPONII

Nadwyżka w handlu zagranicznym Japonii okazała się w kwietniu wyraźnie wyższa od oczekiwań i wyniosła 823,5 mld jenów. Prognoza rynkowa zakładała, że nadwyżka w handlu zagranicznym Japonii wyniesie 535 mld jenów. Kwiecień jest już trzecim miesiącem z rzędu, w którym Japonia notuje nadwyżkę w handlu zagranicznym.

BEZ WSPARCIA DLA JAPONII W SPRAWIE INTERWENCJI NA RYNKU WALUTOWYM NA SZCZYCIE G7

Szczyt ministrów finansów grupy G7, który odbył się w trakcie weekendu, przyniósł sygnały braku zgody wśród ministrów finansów największych gospodarek świata co do zasadności interwencji Japonii na rynku walutowym, która miałby na celu osłabienie jena. Przedstawiciele Japonii wyrazili po raz kolejny przekonanie, że ruchy na rynku walutowym w ostatnim czasie nie są „uporządkowane” i, że osłabienie jena może zmusić Japonię do interwencji. Pozycja Japonii nie uzyskała jednak wsparcia Stanów Zjednoczonych. Sekretarz Skarbu USA Jack Lew podkreślił, że kraje członkowskie G7 i G20 nie powinny przeprowadzać interwencji na rynkach walutowych.

BAYER CHCE KUPIĆ MONSANTO ZA 62 MLD USD

Niemiecki Bayer zaoferował, że za 62 mld USD kupi producenta nasion Monsanto. Niemiecki producent chemikaliów chce zapłacić 122 USD za jedną akcję amerykańskiej spółki. Fundusze na transakcję mają pochodzić z emisji akcji oraz z finansowania dłużnego. Inwestorzy obawiają się, że zaproponowana przez Bayera cena jest za wysoka. Akcje Bayera tracą około 3 proc. i znajdują się na najniższym od dwóch i pół roku poziomie.

NIEMCY OSKARŻAJĄ FIATA O MANIPULACJE POMIARÓW SPALIN

Akcje Fiata na włoskiej giełdzie idą w dół o 3 proc. po ujawnieniu przez gazetę Bild am Sonntag informacji, iż zdaniem niemieckich władz Fiat manipulował wynikami testów emisji spalin. Według przedstawicieli Fiata, wszystkie jego samochody spełniają wymogi. Wcześniej przedstawiciel Fiata nie zgodził się na spotkanie z niemieckim ministrem transportu w celu wyjaśnienia wątpliwości władz z Berlina. (PAP)