Rząd chciałby połączyć OFE w jeden fundusz pod zarządem instytucji kontrolowanej przez Skarb Państwa, dowiedziała się "Rzeczpospolita".

"Jak wynika z nieoficjalnych informacji 'Rzeczpospolitej', rządowy pomysł miałby polegać na stworzeniu jednego dużego funduszu emerytalnego, do którego wrzucono by aktywa wszystkich 12 OFE. Ich łączna wartość przekracza obecnie 140 mld zł" - czytamy w gazecie.

Według "pragnącej zachować anonimowość osoby zbliżona do sprawy", zarządzaniem miałaby się zajmować jedna ze spółek Skarbu Państwa. Zdaniem tego źródła, rolę tę można by powierzyć np. PZU.

Reklama

"Przedstawiciele ubezpieczyciela nie chcą komentować sprawy. Nasz inny informator, potwierdzając doniesienia dotyczące pomysłu scalenia OFE, wskazuje, że nowy fundusz znalazłby się pod zarządem Banku Gospodarstwa Krajowego" - czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Morawiecki: Obniżka wieku emerytalnego wejdzie w życie nie wcześniej niż za około rok

Informacji o ewentualnych zmianach w OFE nie udało się potwierdzić w ministerstwach. "Resort Rozwoju nie odpowiedział na nasze pytania, natomiast odpowiedzialne za system emerytalny Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmianom w II filarze nie mówi 'nie', zaznaczając, że propozycje nowych przepisów będą wynikać z przeglądu systemu emerytalnego" - napisała "Rz".

MRPiPS podkreśliło, że informacje z przeglądu Rada Ministrów musi przedłożyć Sejmowi do 31 grudnia br.

Analizy Online informowały wcześniej, że wartość aktywów OFE zmniejszyła się o 1,5% m/m i wyniosła 141,3 mld zł na koniec kwietnia br.

Z kolei podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podała niedawno, że średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za okres od 29 marca 2013 r. do 31 marca 2016 r. wyniosła 6,344%.

>>> Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"