Kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,196 proc., CAC 40 futures zyskują 0,145 proc., a na DAX - w górę o 0,355 proc. Brytyjczycy mają w poniedziałek wolny dzień.

"Teraz centralną sprawą dla wielu rynków (...) jest to, kiedy w USA będzie podwyżka stóp procentowych" - mówi Ric Spooner, główny strateg rynkowy w CMC Markets Asia Pacific Pty.

"Jeśli będziemy mieć podwyżkę już w czerwcu, albo w lipcu, to wzrośnie prawdopodobieństwo kolejnej - jeszcze w tym roku" - dodaje.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą, mogą być właściwe.

Reklama

W jej opinii, widoczna jest systematyczna poprawa kondycji amerykańskiej gospodarki. W tej sytuacji podwyżki stóp procentowych wydają się być właściwe.

Część rynku spodziewa się, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie już podczas czerwcowego posiedzenia Fed.

W piątek podano w USA w drugim wyliczeniu, że Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście 0,5 proc.

Tymczasem inwestorzy poznali w poniedziałek rano dane makro z Japonii - lepsze od prognoz, ale i tak słabe. Sprzedaż detaliczna w Japonii była bez zmian w kwietniu mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,5 proc., po korekcie z +1,4 proc. - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się tymczasem mdm spadku o 0,6 proc.

Rdr sprzedaż spadła o 0,8 proc., po spadku poprzednio o 1,0 proc., po korekcie - podał resort. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna spadnie o 1,2 proc., po spadku o 1,1 proc. przed korektą. (PAP)