Polska dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich jest naturalnym partnerem dla Chin w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku - podkreśliła w poniedziałek premier Beata Szydło.

Premier otwierając w Warszawie Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskie Forum Regionów oceniła, że projekt Nowego Jedwabnego Szlaku stwarza dla Polski i Chin nowe możliwości. Wcześniej Beata Szydło spotkała się z goszczącym w Polsce przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

"Polska, dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich, jest naturalnym partnerem dla relacji tego ambitnego projektu. Już dzisiaj dysponujemy najszybszym połączeniem kolejowym z Chin do Europy, linią Łódź-Czengdu, jak i morską linią spedycji kontenerowej - Gdańsk z portami Azji Wschodniej i Chin, a także połączeniem lotniczym Warszawa-Pekin" - dodała.

Premier oceniła, że relacje polsko-chińskie "nigdy nie były tak intensywne na polu gospodarczym jak dzisiaj". "Po pięciu latach rozwijania formuły strategicznego partnerstwa podnosimy nasze relacje na kolejny, wyższy poziom. Jestem przekonana, że uzgodniony dzisiaj przez obu prezydentów nowy wymiar naszej współpracy, wszechstronne strategiczne partnerstwo, będzie dodatkowym impulsem do rozwijania wspólnych projektów i inicjatyw, które skierowane są na przyszłość i nowoczesność, i czerpać będą również z bogatej przeszłości kontaktów handlowych" - mówiła.

Szefowa rządu zapewniła, że Polska jest krajem ogromnych możliwości, liderem europejskiego wzrostu, atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem inwestycyjnym i handlowym.

Reklama

"Nowy Jedwabny Szlak to ogromne możliwości i korzyści gospodarcze, jedwabny szlak to nasza wspólna droga do rozwoju" - oceniła w poniedziałek premier Beata Szydło, otwierając Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku 2016.

"Wierzę, że to spotkanie wyzwoli nową energię do budowania wspólnych wielkich projektów, które nie tylko wzmocnią więzy współpracy między naszymi krajami, ale również będą miały realny wpływ na wzmocnienie zrównoważonego, sprawiedliwego i wzajemnie korzystnego rozwoju naszych państw" - powiedziała w poniedziałek premier.

Dodała, że "zapoczątkowany przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej +Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+ dodatkowo zwiększać będzie atrakcyjność Polski i jej znaczenie w ramach połączeń komunikacyjnych i handlowych między Europą i Azją".

Szydło podkreślała, że Polska jako jedyny dotąd kraj z regionu Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do azjatyckiego banku inwestycji infrastrukturalnych, którego aktywność może w istotny sposób wspierać realizację inicjatywy pasa szlaku. "Liczne umowy, które zostały podpisane wcześniej w Pałacu Prezydenckim i porozumienia, które będą zawierane podczas dzisiejszego forum są kolejnym krokiem na rzecz praktycznej realizacji idei nowego jedwabnego szlaku" - mówiła premier.

Przypomniała, że tak jak Chiny stanowiły fundament historycznego jedwabnego szklaku, Polska była centrum szlaków handlowych wiodących z południa na północ Europy, w tym szlaku bursztynowego, łączącego Morze Śródziemne z Morzem Bałtyckim.

"Połączenie potencjałów Polski i Chin oraz regionów, z których wyrastamy, przyczyni się również do budowania strefy stabilności i bezpieczeństwa pomiędzy Europą i Azją" - zaznaczyła.

"Sięgamy w naszych planach bardzo daleko i będziemy je wraz z naszymi chińskimi partnerami konsekwentnie realizować" - podsumowała.