"Dzisiaj minister Witold Waszczykowski rozmawiał z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem na temat scenariuszy dalszego funkcjonowania Unii Europejskiej. Minister Waszczykowski poinformował Steinmeiera, że weźmie udział w jutrzejszym zaplanowanym spotkaniu grupy Wyszehradzkiej, w którym będzie uczestniczył także Steinmeier. Podczas tego porannego spotkania Frank-Walter Steinmeier poinformuje o konsultacjach, które odbył w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych sześciu państw założycielskich UE" - mówił dyrektor Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak. Spotkanie ma odbyć się w Pradze, gdyż - jak mówił Sobczak - Czechy sprawują obecnie prezydencję Grupy Wyszehradzkiej. Polska obejmie przewodnictwo w Grupie 1 lipca.

Jak poinformował, w poniedziałek po południu planowane jest natomiast zorganizowanie w Warszawie spotkania w szerszym gronie szefów dyplomacji państw UE.

Reklama

"To jest inicjatywa, która powstała niedawno, stąd w tym momencie trwają konsultacje z naszymi partnerami. Chcemy, by to spotkanie odbyło się w jak najszerszym gronie. Uważamy, że należy rozmawiać ze wszystkimi, stąd inicjatywa ministra Waszczykowskiego. Oczywiście ministrowie spraw zagranicznych UE mogą spotykać się w różnych formatach funkcjonujących w ramach UE, ważne, żeby to była partnerska dyskusja, która będzie służyła pogłębionej refleksji na temat przyszłości UE" - powiedział Rafał Sobczak.

Dodał, że od piątku, od podania wyników referendum w Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia Unii Europejskiej, polski szef MSZ pozostaje w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami w Unii Europejskiej. W sobotę odbył długą rozmowę telefoniczną z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem.

"Podczas rozmowy z Hammondem Waszczykowski zapewnił, że Zjednoczone Królestwo pozostaje ważnym i strategicznym partnerem Polski, że szanujemy decyzję obywateli Wielkiej Brytanii wyrażoną w referendum. Philip Hammond potwierdził natomiast, że wyniki referendum nie wpłyną bezpośrednio na sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii, a Wielka Brytania pozostaje aktywnym graczem na arenie międzynarodowej" - zaznaczył Rafał Sobczak.

Przypomniał też, że piątkowe spotkanie sześciu państw założycielskich UE w Berlinie - na którym nie było przedstawicieli naszej dyplomacji - to już było trzecie spotkanie tych państw w tym formacie i było zaplanowane wcześniej.

Po sobotnim spotkaniu w Berlinie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów UE poświęconym przyszłości UE po Brexicie, szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewniał, że jeszcze w sobotę poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy". (PAP)