Inflacja w czerwcu 2016 źródło: GUS / Media

Deflacja konsumencka wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym w czerwcu bieżącego roku wobec 0,9 proc. rok do roku deflacji w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc. w czerwcu, podał też GUS.

GUS podał wcześniej we wstępnym szacunku tych danych, że deflacja w czerwcu wyniosła 0,8 proc. rok do roku.

Inflacja w czerwcu 2016, źródło: GUS / Media

Dziesięciu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w czerwcu w zakresie 0,9-0,8 proc. rok do roku(średnia wyniosła -0,83 proc.).

Spadki odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 9 proc. rok do roku oraz "nośniki energii" - o 7,2 proc., "odzież, obuwie" - o 4,1 proc. rok do roku, "rekreacja i kultura" - o 3 proc. rok do roku, "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 1 proc., "mieszkania" - o 0,9 proc. oraz "łączność" - o 0,4 proc. Wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w działach: "inne towary i usługi" - o 1,7 proc., "restauracje i hotele" - o 1,3 proc., "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 0,9 proc., w tym "żywność" - o 1,1 proc. oraz "napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe" - o 0,5 proc., a także "edukacja" - o 0,8 proc.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie obniżki opłat związane z transportem (o 6 proc.) oraz niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,9 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,53 pkt proc. i po 0,23 pkt proc. Wzrost cen żywności (o 1,1 proc.) podniósł ten wskaźnik o 0,23 pkt proc" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Optymistyczne szacunki NBP. Bezrobocie w 2017 roku poniżej 6 proc.?