Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 0,66 proc. i wyniósł 18.347,67 pkt. Tym samym po raz pierwszy w tym roku przekroczył rekordy z 2015 roku.

S&P 500 wzrósł o 0,70 proc. i wyniósł 2.152,14 pkt. Benchmarkowy indeks amerykańskich giełd osiągnął nowe rekordy po tym, jak w poniedziałek na zamknięciu wzrósł powyżej swojego poprzedniego rekordu z maja ubiegłego roku.

Nasdaq Comp. zyskał 0,69 proc. i wyniósł 5.022,82 pkt.

W ujęciu sektorowym najlepiej na Wall Street radzi sobie branża związana z wydobyciem i dystrybucją ropy naftowej oraz sektor surowcowy.

W centrum uwagi jest sezon wyników w USA, który wystartował w tym tygodniu. Lepszy od oczekiwań okazał się raport producenta aluminium Alcoa, który spółka opublikowała w poniedziałek. Akcje Alcoa rosną na wartości we wtorek.

W dalszej części tygodnia swoje raporty kwartalne opublikują między innymi duże amerykańskie banki: w czwartek JP Morgan, w piątek natomiast Wells Fargo i Citigroup.

W ślad za rosnącym od kilku dni Wall Street podążają światowe rynki. Wzrosty kontynuują giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx wzrósł o 1,67 proc. Najlepiej w Europie radziła sobie we wtorek giełda w Mediolanie, która zyskała 2,83 proc. Notowaniom włoskich akcji pomagają rosnące kursy banków, odrabiających część wcześniej poniesionych dużych strat. Negatywnie na tle indeksów europejskich wyróżnia się londyński FTSE 100, który spada o 0,03 proc.

Bardzo dobrze ten tydzień zaczęła giełda japońska. Nikkei we wtorek wzrósł 2,5 proc. i kontynuował tym samym silne wzrosty z poniedziałku, kiedy to podskoczył o 4 proc. Indeks MSCI World jest na najwyższym poziomie od 24 czerwca i obrobił już większość strat poniesionych po wynikach referendum w Wielkiej Brytanii.

Wzrostom na światowych rynkach pomagają oczekiwania wsparcia monetarnego i fiskalnego. W Japonii premier Shinzo Abe po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych zapowiedział nowy pogram stymulacji fiskalnej.

Rynek oczekuje również dodatkowych działań ze strony banków centralnych. W tym tygodniu poluzować politykę może Bank Anglii. Pod koniec miesiąca na taką decyzję zdecydować może się Bank Japonii. Spekuluje się również, że termin obowiązywania programu luzowania ilościowego wydłużyć może Europejski Bank Centralny. W Stanach Zjednoczonych tymczasem jest mało prawdopodobna podwyżka stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

Na rynku walutowym, po sygnałach zbliżającej się nowej rundy stymulacji w Japonii, osłabia się jen. Kurs USD/JPY wzrósł powyżej poziomu 104,5 co oznacza, że japońska waluta jest najsłabsza w stosunku do dolara od brytyjskiego referendum z 23 czerwca.

Po informacjach o możliwości powołania w środę nowego premiera Wielkiej Brytanii umacnia się funt. Brytyjskim premierem ma zostać Theresa May, jej wybór przebiegł szybciej niż się tego spodziewano. Premier David Cameron wcześniej deklarował zmianę na tym stanowisku we wrześniu.

Dobre nastroje na rynkach pomagają notowaniom ropy naftowej. Cena Brent rosła w trakcie sesji o ponad 2,5 proc. i sięgnęła okolic poziomu 47,5 proc. Surowiec odrabia tym samym straty poniesione na poprzednich sesjach. Na początku tego tygodnia ceny ropy spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy.

ABE PLANUJE W JAPONII PROGRAM STYMULACJI FISKALNEJ

Japoński premier Shinzo Abe, którego koalicja wyraźnie zwyciężyła w trakcie weekendowych wyborów parlamentarnych, w wystąpieniu w parlamencie oświadczył, że zwróci się do ministra ds. gospodarki Nobuteru Ishihary o przygotowanie programu stymulacji fiskalnej, nie podał jednak jaką wartość może przyjąć ten program.

Premier Abe nie poprosił jeszcze o opracowanie nowego programu stymulacyjnego – powiedział we wtorek Ishihara. Dziennik Nikkei podał, że wartość stymulacji może przekroczyć 10 bilionów jenów (96 mld dolarów) oraz że rząd w celu finansowania programu rozważa emisję nowego długu po raz pierwszy od czterech lat.

JEDNA PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH W USA W „PRZEWIDYWALNEJ PRZYSZŁOŚCI” - BULLARD

Fed powinien podnieść stopy procentowe jeden raz w „przewidywalnej przyszłości” – ocenił przewodniczący oddziału Fed z St. Louis James Bullard. Jego zdaniem gospodarka USA znalazła się w okresie niskiego wzrostu, niskiej inflacji i niskiego bezrobocia, dlatego wskazane są również niskie stopy procentowe.

STABILNOŚĆ RYNKÓW NIE POWINNA BYĆ UJĘTA W MANDACIE FED - MESTER

Utrzymanie stabilności na rynkach finansowych nie powinno być bezpośrednim celem polityki monetarnej, realizowanej przez Rezerwę Federalną - oceniła przewodnicząca oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester. Jej zdaniem obniżka stóp procentowych powinna być rozważana w celu zażegnania ewentualnego kryzysu tylko wtedy, gdy inne bardziej odpowiednie dla danej sytuacji narzędzia zostaną wykorzystane.

WIELKA BRYTANIA BĘDZIE MIAŁA NOWEGO PREMIERA W ŚRODĘ

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że w środę złoży dymisję. Wyraził też całkowite poparcie dla obecnej minister spraw wewnętrznych Theresy May, która ma być jego następczynią na stanowisku szefa rządu i lidera Partii Konserwatywnej. May zostanie oficjalnie zatwierdzona na stanowisku premiera w środę wieczorem.

Obecna minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii zadeklarowała w swoim wystąpieniu programowym, że uczyni z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „sukces". Dodała, że podzielony kampanią referendalną kraj potrzebuje "zjednoczenia i pozytywnej wizji rozwoju".

MINISTROWIE FINANSÓW UE CHCĄ SZYBKIEGO URUCHOMIENIA PROCEDURY BREXITU

Ministrowie finansów państw UE zaapelowali we wtorek do władz Wielkiej Brytanii o przyspieszenie uruchomienia procedury wyjścia Wlk. Brytanii z UE. Ich zdaniem, po tym jak Theresa May nieoczekiwanie sprawnie została jedyną kandydatką na stanowisko premiera Wlk. Brytanii, proces wyjścia z UE również powinien przebiegać szybko.

KOMISJA EUROPEJSKA OBCIĘŁA PROGNOZY WZROSTY GOSPODARCZEGO W REAKCJI NA BREXIT

We wstępnym szacunku Komisja Europejska poinformowała, że wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w związku z decyzją o wyjściu z UE może być w przyszłym roku niższy niż początkowo szacowano o 1 do 2,5 proc. PKB, a strefy euro od 0,2 do 0,5 proc. W piątek Międzynarodowy Fundusz Walutowy również obniżył prognozy wzrostu dla strefy euro, o 0,2 pkt proc. do 1,4 proc.

ZAPASY HURTOWNIKÓW W USA W MAJU W GÓRĘ O 0,1 PROC.

Zapasy amerykańskich hurtowników w maju wzrosły o 0,1 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów w maju o 0,2 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,7 proc. po korekcie mdm wobec wzrostu o 0,6 proc. przed korektą.

SŁABSZY OD KONSENSUSU ODCZYT WSKAŹNIKA JOLTS Z RYNKU PRACY USA

Wskaźnik JOLTS, mierzący nowo utworzone miejsca pracy oraz powstałe wakaty, spadł w maju do 5,55 mln z 5,85 mln miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wyniku w maju na poziomie 5,65 mln.

W USA INDEKS OPTYMIZMU MAŁYCH FIRM LEPSZY OD OCZEKIWAŃ

Wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców w USA wyniósł w maju 94,5 pkt. - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 93,9 pkt. W poprzednim miesiącu wskaźnik wyniósł 93,8 pkt.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI ALCOA

Producent aluminium Alcoa podał lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Zysk na akcję Alcoa wyniósł 15 centów, podczas gdy analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 9 centów. Przychody Alcoa w pierwszym kwartale sięgnęły 5,3 mld dolarów, tutaj konsensus rynkowy mówił o 5,2 mld dolarów.

BANK ANGLII OBETNIE STOPY O 40 PB – BOFA

Ekonomiści z Bank of America/Merrill Lynch spodziewają się, że Bank Anglii w czwartek obniży główną stopę procentową o 40 pb, a w sierpniu zastosuje niekonwencjonalną politykę luzowania ilościowego.

„Ciężko jest ocenić rozmiar potencjalnego cięcia stóp: przewidujemy 40 pb, ale są szanse, że obniżka wyniesie tylko 25 bp. Prezes BoE Mark Carney w swoim ostatnim przemówieniu wskazywał na swoje obawy, że +zbyt niskie+ stopy procentowe mogą mieć odwrotny skutek. Ciężko jest jednak ocenić jak niskie stopy są +zbyt niskie+. Uważamy, że BoE zastosuje swoją konwencjonalną politykę w jednym podejściu. Niekonwencjonalnej polityki spodziewamy się w sierpniu: 50 mld funtów luzowania ilościowego i potencjalne objęcie nim aktywów z sektora prywatnego oraz ponowne uruchomienie FLS (Funding for Lending Scheme – PAP)” – napisano. (PAP)