"Szczyt ASEM to platforma współpracy pomiędzy Europą i Azją na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i społecznej" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Do udziału w szczycie, który odbędzie się w piątek i sobotę w Ułan Bator, zaproszono szefów państw i rządów 50 krajów z Europy i Azji.

Do ASEM należą m.in. kraje Unii Europejskiej, Chiny, Indie, Japonia, Republika Korei, państwa regionu Azji Południowo-Wschodniej zrzeszone w ASEAN (ang. Association of South-East Asian Nation), Rosja, Australia, Nowa Zelandia, Pakistan, Bangladesz i goszcząca w tym roku przywódców z obu kontynentów Mongolia. Państwa członkowskie wytwarzają 50 proc. globalnego PKB, stanowią 60 proc. ludności świata i odpowiedzialne są za 60 proc. handlu.

"Polsce zależy na umacnianiu kontaktów gospodarczych z państwami azjatyckimi. Szczyt będzie więc dobrą okazją do rozmowy o naszej współpracy" - zaznaczył Bochenek.

Dodał, że premier będzie chciała omówić z przedstawicielami państw azjatyckich perspektywy pogłębienia współpracy gospodarczej. Podczas wizyty w Ułan Bator szefowa polskiego rządu ma także rozmawiać z uczestniczącymi w szczycie ASEM przywódcami państw europejskich.

Według rzecznika rządu wśród poruszanych w czasie rozmów tematów znajdą się także kwestie m.in. zagrożeń związanych z międzynarodowym terroryzmem oraz broni masowego rażenia.

Zaplanowane jest również wystąpienie premier Szydło podczas sesji plenarnej szczytu ASEM. Jak mówił Bochenek, szefowa rządu będzie zachęcać do ściślejszej współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi i "przełożenia jej na konkretne działania".

"W wystąpieniu znajdzie się odniesienie do ostatniej wizyty prezydenta Chin w Polsce i jego wielkiej inicjatywy budowy nowego szlaku jedwabnego" - powiedział rzecznik rządu.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podczas wizyty w Warszawie w dniach 20-21 czerwca podkreślał, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym łączącym Państwo Środka z Europą określanym nowym jedwabnym szlakiem. Prezydent Andrzej Duda i Xi Jinping podpisali też wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a ChRL.

W tym roku mija 20 lat od pierwszego spotkania ASEM w Bangkoku. Do rocznicy nawiązuje temat przewodni dyskusji, który brzmi "20 lat ASEM: partnerstwo dla przyszłości dzięki sieci połączeń". Przywódcy mają przyjrzeć się poczynionym dotąd postępom i wyznaczą kierunek współpracy w najbliższym dziesięcioleciu; mają też omówić sytuację światowej gospodarki.

Polska uczestniczy w spotkaniach od 2004 r. (PAP)