Mer Cannes David Lisnard z konserwatywnej partii Republikanie wywołał polemikę, zakazując pod koniec lipca noszonych przez muzułmanki burkini. Kostium ten zakrywa prawie całe ciało, odkryte są tylko twarz, dłonie i stopy.

Jako powód Lisnard podał obawy o bezpieczeństwo publiczne. W ślad za nim w sobotę poszły władze sąsiedniej miejscowości Villeneuve-Loubet.

W piątek trzy kobiety i Zrzeszenie przeciw Islamofobii we Francji (CCIF) zaskarżyły zakaz z Cannes, uznając go za nielegalny i domagając się zawieszenia go.

Według merostwa w Cannes w sobotę sąd administracyjny w Nicei odrzucił te wnioski. Zdaniem sądu rozporządzenie jest zgodne z przepisami dotyczącymi świeckości. Zakazują one komukolwiek, "aby jego przekonania religijne brały górę nad wspólnymi zasadami regulującymi stosunki pomiędzy organami publicznymi a osobami prywatnymi" - przypomniał sędzia.

Dodał, że w kontekście obowiązującego we Francji stanu wyjątkowego i w związku z niedawnymi zamachami, głównie z 14 lipca w Nicei, "noszenie charakterystycznego stroju, innego niż zwykły kostium kąpielowy, może być interpretowane jako coś więcej niż tylko zwykła oznaka religijności".

>>>Czytaj też: Kilka dekad temu Europa miała większy problem z terroryzmem? Obalamy mity [ANALIZA]

Prawniczka reprezentująca CCIF Sefen Guez Guez zapowiedziała, że odwoła się od orzeczenia w Radzie Stanu, najwyższym francuskim sądzie administracyjnym. Jej zdaniem decyzja w sprawie burkini "toruje drogę do zakazywania wszelkich symboli religijnych w przestrzeni publicznej".

We Francji, gdzie żyje najliczniejsza społeczność muzułmanów w Europie, od 18 miesięcy dochodzi do dżihadystycznych ataków, co wywołało wzrost napięcia wokół wyznawców islamu. Kilka organizacji broniących praw człowieka uznało zakaz burkini za dyskryminujący.

Mer miejscowości Villeneuve-Loubet Lionnel Luca odrzucił te oskarżenia, podkreślając, że zakaz ma służyć temu, aby w regionie naznaczonym zamachami nie zakłócano porządku publicznego.

"Republika nie polega na tym, by przychodzić na plażę i ubraniem pokazywać swe przekonania religijne, zwłaszcza że są to nieprawdziwe przekonania, gdyż ta religia nie wymaga niczego" w tej kwestii - oświadczył polityk Republikanów.

Według niego to miłośniczki burkini "uprawiają dyskryminację, to one izolują się w getcie, to one są winne dyskryminacji".

W Cannes rozporządzenie w sprawie burkini weszło w życie 28 lipca. Zakaz ma obowiązywać do końca sierpnia. Kobiety ubrane w burkini mają być proszone o przebranie się w inny kostium lub o opuszczenie plaży. Jeśli tego nie zrobią, grozić im będzie grzywna w wysokości 38 euro.

Mer Cannes nazwał burkini "symbolem islamskiego ekstremizmu" i ocenił, że taki kostium może być powodem starć w czasie, gdy Francja jest celem zamachów.

W 2011 roku Francja stała się pierwszym krajem europejskim, który zakazał zasłaniania twarzy ubiorem, np. burką czy nikabem, ale też kominiarką lub np. kaskiem motocyklowym, w miejscach publicznych - na dworcach, w parkach czy sklepach i urzędach.

>>> Czytaj też: Europol w obozach dla uchodźców. Policjanci będą szukać dżihadystów