Zezwolenie ministerstwa gospodarki na prowadzenie działalności w strefie w Lublinie otrzymały Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Parys” oraz Lubelskie Fabryki Wag „FAWAG” – poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Firma Parys, producent chemii i kosmetyków dla przemysłu motoryzacyjnego, zadeklarowała inwestycję na poziomie 40 mln zł i utworzenie 30 nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwo to planuje budowę zakładu produkcyjnego z zautomatyzowanymi liniami do rozlewania płynów eksploatacyjnych do butelek oraz linii technologicznych do produkcji butelek z tworzyw sztucznych wraz zapleczem magazynowym oraz biurowo-socjalnym. Projekt zakłada też budowę laboratorium badawczo – rozwojowego firmy.

Lubelskie Fabryki Wag „FAWAG” - jeden z najstarszych w Europie producentów wag, urządzeń ważących i wyposażenia do wag – zadeklarowały inwestycję na poziomie ok. 6 mln zł i utworzenie 20 nowych miejsc pracy. FAWAG ma wybudować fabrykę z zastosowaniem urządzeń dźwigowo-transportowych, w której uruchomiona zostanie produkcja innowacyjnej wagi modułowej. Projekt zakłada też powstanie dwukondygnacyjnego budynku o charakterze socjalno-biurowym.

W 2016 r. ministerstwo gospodarki wydało trzy zezwolenia na prowadzenie działalności w lubelskiej strefie. Oprócz firm Parys i FAWAG otrzymała je spółka Cega, wytwarzająca wyroby z tworzyw sztucznych dla energetyki, która zapowiedziała inwestycje na kwotę ponad 9 mln zł i zatrudnienie 22 osób; jej nowy zakład ma być uruchomiony w przyszłym roku.

„W 2016 r. spodziewamy się jeszcze co najmniej dwóch nowych zezwoleń” - zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W strefie ekonomicznej w Lublinie - funkcjonującej jako Podstrefa SSE Europark Mielec - ulokowanych jest obecnie 48 różnych przedsiębiorstw, a wartość zrealizowanych dotychczas nakładów inwestycyjnych to prawie 1 mld zł. Pracuje tam ponad 2,7 tys. osób, w tym ponad 1,6 tys. na nowo utworzonych miejscach pracy.

Strefa ekonomiczna w Lublinie obejmuje 128 ha terenów i jest już prawie w całości zagospodarowana. Władze miejskie planują ją rozbudować, docelowo ma mieć powierzchnię 200 ha. „Strefa będzie rozbudowywana w miarę możliwości finansowych” – zaznaczyła Krzyżanowska.

Do Podstrefy Lublin zostało włączone także 12 ha terenów należących do funkcjonujących w Lublinie Polskich Zakładów Zbożowych Lubella, producenta m.in. makaronów. Spółka ma wybudować (do 2018 r.) halę wyposażoną w linię produkcyjną oraz zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Lubella zainwestuje ponad 87 mln zł i utworzy 35 nowych miejsc pracy.

Na podobnych zasadach - przy podjęciu inwestycji przynoszących nowe miejsca pracy – ma być też włączone do strefy 4 ha należące do producenta ciągników i maszyn rolniczych Ursus w Lublinie.