"Dzięki uszczelnieniu podatku VAT rosną wpływy budżetowe i sprzedaż polskich firm paliwowych. Wszystko dzięki udanej współpracy Ministerstwa Finansów i zarządów spółek paliwowych z udziałem Skarbu Państwa" - skomentował prezes Robert Pietryszyn, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z nowymi przepisami, koncesje na import paliw mogą otrzymywać wyłącznie te firmy, które są zarejestrowane w Polsce lub zarejestrowały tu swoje oddziały. Ponadto wprowadzone rozwiązanie zakłada, że VAT będzie płacony w przypadku sprowadzenia do kraju paliwa nabytego wewnątrzwspólnotowo, w ciągu 5 dni. Eksperci z MF przewidują, że dzięki tym rozwiązaniom uda się zasilić budżet dodatkowymi środkami, pochodzącymi z uczciwej sprzedaży paliw, podano również.

Co istotne, z produktów Lotosu coraz chętniej korzystają też tzw. niezrzeszone stacje paliw, które kupiły aż o 30% r/r więcej paliw pochodzących z rafinerii w Gdańsku, podkreśliła spółka.

"Ze zmian skorzystają nie tylko firmy sprzedające legalnie paliwo i budżet państwa, ale przede wszystkim kierowcy. Dzięki nowym rozwiązaniom, tankując na stacjach paliw, kierowcy mogą być pewni, że kupują benzynę czy olej napędowy najwyższej jakości, od sprawdzonego dostawcy" - czytamy dalej.

Według spółki, to nie koniec zmian. Oprócz tzw. "pakietu paliwowego", 2 września br., weszła w życie nowa ustawa o prawie energetycznym, która ma wzmocnić transparentność funkcjonowania rynku paliwowego. W nowej ustawie ujednolicono definicję paliw ciekłych, wprowadzono koncesje na przeładunek, uściślono warunki zarządzania koncesjami przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz zapowiedziano powstanie ogólnodostępnej bazy importerów paliw oraz infrastruktury, co w istotny sposób uwiarygadnia ten rynek w oczach klientów, podsumowano.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)