Grupa Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) zawarła z firmą Ursus Bus umowę, która dotyczy sfinansowania w formie leasingu autobusów elektrycznych, w tym prototypu pierwszego seryjnego miejskiego autobusu elektrycznego z ogniwem wodorowym, podała instytucja.

"Tym samym BOŚ, jak i Ursus Bus, zacieśniają współpracę na polu ekologicznych rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. BOŚ Ekosystem - spółka zależna Banku Ochrony Środowiska podpisała z renomowaną marką Ursus umowę leasingu dwóch nowatorskich autobusów: elektrycznego i elektrycznego z ogniwem wodorowym" - czytamy w komunikacie.

Pierwszy z nich to elektryczny, bezemisyjny autobus Ursus City Smile CS 12 E, który jeździ aktualnie w Nowym Sączu - na jednym ładowaniu przejedzie 150 km. Natomiast drugi to napędzany wodorem miejski autobus elektryczny Ursus City Smile CS12 EH, który na jednym zbiorniku wodoru będzie mógł przejechać aż 400 km. W materiale podkreślono, że Ursus City Smile CS12 EH jest pierwszym prototypem autobusu wodorowego w Polsce. Z jego rury wydechowej, zamiast toksycznych spalin, wydobywa się jedynie czysta para wodna.

"To, co wyróżnia Bank Ochrony Środowiska, to misja wspierania przedsięwzięć związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. Jako polski bank łączymy biznes i ekologię z korzyścią dla klientów. Chcemy być istotnym podmiotem w systemie finansowania ochrony środowiska, działającym w oparciu o społeczną odpowiedzialność biznesu. Efektywnie wspieramy zrównoważony rozwój polskiej gospodarki i właśnie dlatego eko przedsięwzięcia, które realizuje Ursus wpisują się w misję Banku Ochrony Środowiska - dlatego z zainteresowaniem będziemy wspierać rozwój tego typu projektów" - powiedział wiceprezes BOŚ Paweł Pitera, cytowany w komunikacie.

"Ursus Bus stawia na innowacyjność w zakresie e-mobilności. Uważamy, że mamy obecnie unikalną możliwość rozwoju produkcji pojazdów, ponieważ dotychczasowe technologie oparte o silniki spalinowe osiągnęły maksimum możliwości ograniczenia szkodliwego wpływu na otoczenie. Bank Ochrony Środowiska jest naszym naturalnym partnerem i jesteśmy przekonani, że długofalowa współpraca już wkrótce zaowocuje kolejnymi realizacjami" - dodał wiceprezes Ursus Bus Wojciech Zachorowski, cytowany w komunikacie.

Reklama

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

>>> Czytaj tez: W Polsce rodzi się kolejna perełka przemysłowa. Ursus rzuca wyzwanie Solarisowi