Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,6 proc. S&P 500 zniżkuje o 0,3 proc., Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,5 proc.

W centrum zainteresowania inwestorów w czwartek są dane z rynku pracy USA.

W USA tygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych wyprzedziły nieznacznie oczekiwania rynku - liczba była najniższa od kwietnia, a tym samym znalazła się na poziomie nie widzianym od 1973 r. Czterotygodniowa średnia krocząca tego wskaźnika, niwelująca jego tygodniowe wahania, również jest najniższa od 43 lat.

Ponadto, z danych Challanger wynika, iż we wrześniu nieprzerwanie od maja w USA spadała liczba zapowiadanych zwolnień pracowników.

Reklama

Czwartkowe dane stanowią pozytywny prognostyk przed piątkową publikacją kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters oczekują, że w USA powstało we wrześniu 175 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a bezrobocie utrzymało się na poziomie 4,9 proc.

Dobre dane z rynku pracy mogą stanowić argument za podwyżką stóp procentowych dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W reakcji na czwartkowe dane lekko wzrosło, do blisko 64 proc., wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu. W ciągu tygodnia prawdopodobieństwo to wzrosło już ponad 10 proc.

W czwartek zniżkom na Wall Street przewodzi sektor opieki zdrowotnej i telekomunikacyjny. Po raz pierwszy od 2002 r. dziesiątą sesję z rzędu zniżkują spółki użyteczności publicznej.

Indeks DJI najmocniej w dół ciągną akcje sieci sklepów Wal-Mart oraz American Express.

Wal-Mart ogłosił, że jego zyski w przyszłym roku podatkowym będą zbliżone do tych z 2016 r., podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu dochodów. Akcje Wal-Mart wyraźnie zniżkują.

Akcje American Express są na minusie po tym, jak analitycy Nomury obniżyli rekomendacje dla przedsiębiorstwa finansowego do "redukuj".

Od początku sesji mocno tracą akcje Twittera. Z doniesień amerykańskiej prasy wynika, że ani Google, ani Apple, ani Disney nie są zainteresowani zakupem portalu skocznościowego. Wcześniej na rynku pojawiły się informacje, iż właściciel Twittera otrzymał oferty kupna z kilku źródeł, w tym od Google i Salesforce. com.

Na rynku walutowym, na fali spekulacji o zbliżającej się podwyżce stóp procentowych w Stanach, podsycanych przez wypowiedzi członków Fed z tego tygodnia, umacnia się amerykański dolar. Kurs EUR/USD spadł w czwartek poniżej 1,12, a kurs USD/JPY wzrósł ponad 104. W tym tygodniu jen stracił do dolara już ok. 2,5 proc.

Kolejny dzień z rzędu osłabia się brytyjski funt. Kurs GPB/USD spada w czwartek blisko 1 proc. w okolice 1,264. W stosunku do euro funt jest najsłabszy od 2011 r.

Na rynku surowcowym drożeje ropa naftowa. W czwartek po południu baryłka nowojorskiego benchmarku WTI zdrożała do ponad 50 USD po raz pierwszy od dnia referendum o Brexicie z końca czerwca. Za baryłkę Brent trzeba zapłacić ponad 52 USD. W czwartek przedstawiciele państw zrzeszonych w OPEC zapowiedzieli kontynuowanie rozmów implementacji postanowień po ograniczeniu wydobycia ropy. Wycenę surowca wspierają środowe dane o spadku zapasów ropy w USA, czego nie spodziewali się analitycy.

W Europie przed zakończeniem notowań Indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,1 proc. Francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,1 proc. Niemiecki DAX pozostaje bez zmian. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,1 proc.

W Europie uwaga skoncentrowała się po południu na protokole z posiedzenia EBC. Wynika z niego, że bank nie zamierza w najbliższej przyszłości ograniczać zakresu luzowania ilościowego.

W czwartek na europejskich giełdach zniżki dotknęły najmocniej sektor nieruchomości, na największym plusie jest za to sektor finansowy, na czele z bankami.

W górę idą akcje BBVA, Standard Chartered, BNP Paribas, Intesa Sanpaolo po tym, jak Citi podniósł rekomendacje dla tych banków oraz dla całego europejskiego sektora bankowego.

UniCredit SpA zwyżkuje ponad 2 proc. po informacji, że Amundi SA jest gotów zaoferować 4 miliardy euro za odkupienie Pioneer Global Asset Management SpA. 6 dzień zyskuje Deutsche Bank, który odbił się już o 16 proc. z rekordowo niskich poziomów notowanych w ubiegłym tygodniu. Historyczne minima wyznaczył za to w czwartek trzeci największy włoski pożyczkodawca Banca dei Monte di Siena.

Ze spółek w Europie, po publikacji gorszych niż oczekiwano danych finansowych zniżkują akcje EasyJet. Wyniki przewoźnika w tym roku są niższe o 28 proc. wobec danych za 2015 rok. Kurs akcji EasyJet w czwartek idzie w dół ponad 5 proc.

Akcje spółki Osram rosną, po informacji, że chińska firma San'An Optoelectronics planuje kupić niemieckiego producenta żarówek i diod LED. Akcje Osram zwyżkują ponad 12 proc.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W DÓŁ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 249 tys. z 254 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 256 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,058 mln w tygodniu, który skończył się 24 września - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,081 mln osób.

ZAMÓWIENIA W NIEMIECKIM PRZEMYŚLE W GÓRĘ MDM

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w sierpniu o 1,0 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,3 proc., po korekcie z +0,2 proc. W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 2,1 proc., po spadku poprzednio o 0,6 proc., po korekcie z -0,7 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 1,6 proc.

PROGNOZOWANY WZROST INFLACJI W STREFIE EURO OPIERA SIĘ NA OCZEKIWANIU DALSZEJ STYMULACJI MONETARNEJ - EBC

"Przewidywana (przez EBC - PAP) ścieżka inflacji zależy od wyjątkowo sprzyjających warunków finansowania, co w dużej mierze odzwierciedla obecną akomodacyjną politykę monetarną i oczekiwania rynku wobec dalszego jej kształtu" - napisano w protokole w wrześniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Dodano, że członkowie Rady Gubernatorów EBC podtrzymali swoje dotychczasowe zobowiązanie, by inflacja powróciła na poziomy średnioterminowego celu EBC (2 proc. - PAP), bez zbędnej zwłoki. Jak wynika z protokołu, EBC uważa, że inflacja nadal nie wykazuje oznak trwałego ożywienia. "Niezwykle istotnym jest, by podtrzymać wsparcie dla polityki monetarnej, które zakotwiczone jest w projekcjach inflacyjnych banku. Jednocześnie Rada Gubernatorów nie powinna ulegać nieuzasadnionemu wpływowi oczekiwań przeważających na rynku" - napisano w protokole. Jak wskazano, bank powinien nadal być skoncentrowany na implementacji dotychczas stosowanych środków polityki monetarnej.

W protokole odniesiono się również do skutków Brexitu. "Jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, iż oczekiwania co do faktu, że efekty Brexitu dla wzrostu gospodarczego będą negatywne okazały się przesadne (...) Ciągle istnieje ryzyko, iż w pewnym momencie mocniejsze negatywne efekty decyzji podjętej w referendum w Wlk. Brytanii wyjdą na światło dziennie" - napisano.

SPADŁA LICZBA ZAPOWIADANYCH ZWOLNIEŃ W USA W IX - CHALLENGER

We wrześniu liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 24,7 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2015, po spadku w sierpniu 2016 r. o 21,8 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

POLITYKA FISKALNA WSPARCIEM DLA BANKÓW CENTRALNYCH - FISCHER, FED

"Bardziej prawdopodobnym jest, iż wsparcie dla wzrostu produktywności i długoterminowego potencjału gospodarek pojawi się ze strony regulacyjnej oraz fiskalnej niż ze strony działań banków centralnych" - powiedział w czwartek nad ranem czasu polskiego Stanley Fischer, wiceprzewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodał, że "ultra-niskie" stopy procentowe niekoniecznie pozostaną na tym poziomie przez dłuższy czas, jeżeli zostaną podjęte właściwe decyzje, łagodzące przyczyny tego stanu rzeczy.

OPEC MOŻE OGRANICZYĆ WYDOBYCIE WIĘCEJ NIŻ USTALONO W ALGIERZE

Państwa zrzeszone w OPEC mogą ograniczyć wydobycie o 1 proc. więcej niż ustalono podczas wrześniowego spotkania w Algierze - powiedział w czwartek minister energii Algierii Noureddine Boutarfa. Dodał, że OPEC wstępnie zakłada cenę docelową ropy w 2017 r. na poziomie 50-55 USD za baryłkę.

W PRZYSZŁYM TYGODNIU KOLEJNE SPOTKANIE OPEC I ROSJI

Podczas zaplanowanego na 8-13 października Światowego Kongresu Energii, odbywającego się w Stambule, dojdzie do spotkania przedstawicieli państw OPEC i Rosji - powiedział we wtorek Eulogio Del Pino, minister ds. ropy Wenezueli. Dodał, że rozmowy będą dotyczyć implementacji porozumienia zawartego przez państwa OPEC o ograniczeniu wydobycia surowca oraz tego, jak producenci ropy spoza OPEC mogą uczestniczyć w jego realizacji. Spotkaniu wezmą udział ministrowie Arabii Saudyjskiej, Algierii, Gabonu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Rosji.

MOODY’S OBNIŻA PERSPEKTYWĘ DLA ŚWIATOWEGO PRZEMYSŁU SAMOCHODOWEGO

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła w czwartek perspektywę dla globalnego przemysłu samochodowego do negatywnej ze stabilnej. Głównym powodem obniżki jest słabnący popyt na samochody na świecie. W ocenie Moody’s, sprzedaż samochodów w 2017 r. w Europie lekko spadnie, w Japonii wzrośnie poniżej 1 proc. rdr, w USA spadnie o 0,6 proc. W Chinach, jak prognozuje agencja, sprzedaż aut wzrośnie w 2017 r. wzrośnie o 2,7 proc., wobec 6,7-proc. dynamiki w 2016 r.

CITI PODWYŻSZYŁ REKOMENDACJĘ DLA EUROPEJSKIEGO SEKTORA BANKOWEGO

Citi podwyższył w czwartek rekomendację dla europejskiego sektora bankowego do "przeważaj" z "neutralnie". Zdaniem banku, wycena europejskich pożyczkodawców uwzględnia obecnie ewentualne problemy z nimi związane, a nie możliwą redukcję ryzyka w sektorze.

WAL-MART OCZEKUJE W '17 ZBLIŻONYCH ZYSKÓW DO '16, PRZYSPIESZA INWESTYCJE W E-COMMERCE

Przedstawiciele amerykańskiej sieci detalicznej Wal-Mart poinformowali w czwartek, iż zyski spółki w przyszłym roku podatkowym będą zbliżone do tych z 2016 r. Analitycy oczekiwali wzrostu dochodów. Wal-Mart ogłosił jednocześnie, iż zamierza podwoić liczbę magazynów na potrzeby rozwoju sprzedaży w Internecie - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki. Liczba magazynów ma wzrosnąć do końca 2016 r. do 10. Analitycy oczekiwali tymczasem, iż łącznie detalista będzie posiadać 8 magazynów w 2017 r. Spółka twierdzi, że w związku z podwojeniem przepustowości sieci sprzedażowej jest w stanie obsłużyć w ciągu jednego dnia "większość populacji USA". w ciągu ostatnich 4 lat Wal-Mart zainwestował w rozwój swojego sektora e-commerce w sumie 3 mln USD.

GOOGLE, APPLE I DISNEY NIE SĄ ZAINTERESOWANE KUPNEM TWITTERA - RECODE

Jak donosi portal technologiczny, Recode ani Google, ani Apple, ani Disney nie są zainteresowani zakupem Twittera. Wcześniej na rynku pojawiły się informacje, iż właściciel Twittera otrzymał oferty kupna z kilku źródeł, w tym od Google i Salesforce .com. Potencjalni kupcy nie komentują doniesień portalu. Źródła Recode podają, że Twitter planuje zakończyć negocjacje dotyczące sprzedaży do końca miesiąca. (PAP)