Jedno z ostatnich badań pokazuje, że kobiety posiadające dzieci są bardziej produktywne, niż bezdzietne. Jak wyjaśnić tę zaskakującą prawidłowość?

Aby sprawdzić, jak macierzyństwo wpływa na pracę kobiet, badaczka Olga Kazan wraz ze współpracownikami postanowiła przebadać środowisko akademickie. W badaniu wzięła pod uwagę około 10 tys. naukowych publikacji z dziedziny ekonomii oraz inne wskaźniki miary produktywności naukowca takie jak np. jakość czasopism naukowych, w których publikowały badane - pisze Quartz.

Uczeni pytali respondentki o liczbę posiadanych dzieci, wiek w którym zaszły w ciążę oraz małżeński status oraz powiązali zebrane dane z naukowymi osiągnięciami. Efekt? Okazało się, że matki pracujące na uczelniach miały lepsze wyniki od bezdzietnych koleżanek w każdym z analizowanych okresów.

Reklama

Z jednym poważnym zastrzeżeniem, w przypadku małych dzieci produktywność pracy kobiet spada. Matki małych dzieci wykonują od 15 do 17 proc. mniej pracy, niż te pozbawione potomstwa. Posiadanie dwójki jeszcze silniej uderza w wydajność (spadek o 22 proc.), a w przypadku trójki spadek wynosi aż 33 proc. Matki z dwójką dzieci tracą w całym okresie ich dorastania około 2,5 roku produktywności.

Co ciekawe, znacznie bardziej spada produktywność matek niż ojców (w rodzinach wielodzietnych produktywność rodziców spada w stosunku 19,1 do 5,4 proc.).

Kobiety-matki potrafią jednak nadrobić te zaległości. Zdaniem jednego z członków grupy badawczej Christiana Zimmermanna „posiadanie małych dzieci ma na ciebie wpływ. Jednak gdy dorosną, wpływ ten zaczyna mieć odmienny charakter”.

Jak wyjaśnić fenomen bardzo szybkiego nadrabiania zawodowych zaległości przez kobiety? Kluczem jest multizadaniowość. Wygląda na to, że macierzyństwo pozwala na wypracowanie niezwykłej skuteczności w wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Procentuje to wtedy, gdy dzieci się usamodzielnią.

Warto zauważyć, że badane ekonomistki nie są reprezentatywną próbą. Poza większą od przeciętnej macierzyńską świadomością mogą też liczyć na socjalne wsparcie oraz pomoc wychowawczą (na przykład zatrudnienie opiekunki). Ponadto w badaniu wzięły udział wyłącznie pracujące matki, które nie zrezygnowały z akademickiej kariery.

>>> Czytaj też: Dlaczego Amerykanie od 10 lat nie są zadowoleni ze swojej gospodarki? Ten prosty wykres wiele wyjaśnia