Celem inwestycji, których realizacja rozpoczęła się w 2013 r., była poprawa funkcjonalności połączenia gazowego między Polską i Niemcami. „Budowa dwóch gazociągów oraz tłoczni przyczyniła się do podniesienia bezpieczeństwa przesyłu, zwiększenia elastyczności przesyłu oraz zapewnienia przesyłu gazu w obu kierunkach – od strony Niemiec i w kierunku Niemiec” - powiedziała w poniedziałek podczas uroczystości na terenie tłoczni Jeleniów wicedyrektor oddziału Gaz Systemu we Wrocławiu Beata Potyrała.

Gazociąg Lasów-Jeleniów o długości 17 km i średnicy 700 mm łączy tłocznię Jeleniów z granicą z Niemcami. Gazociąg przechodzi przez gminy: Pieńsk, Zgorzelec, Węgliniec i Nowogrodziec.

Z kolei, gazociąg Gałów-Kiełczów ma długość 42 km i średnicę 500 mm. Przechodzi przez tereny silnie zurbanizowane – gminy: Miękinia, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Długołęka, a także Wrocław.

Tłocznia Jeleniów II powstała w sąsiedztwie funkcjonującej wcześniej tłoczni. Składa się m.in. z dwóch agregatów, każdy z nich może tłoczyć 160 tys. metrów sześc. gazu na godzinę.

Jak powiedział PAP wiceprezes Gaz Systemu Artur Zawartko, modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku zwiększa możliwość dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. „Mamy punkt przesyłowy w Lasowie na polsko-niemieckiej granicy. Punkt ten może działać również w drugą stronę. Gaz z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu możemy wytransportować do Niemiec” - mówił Zawartko.

Wartość inwestycji to ponad 200 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 108 mln zł.

Gaz System do 2023 r. planuje wybudować 2 tys. km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej Polsce. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej. Większość tych inwestycji będzie rozbudową korytarza gazowego północ-południe. (PAP)