Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski podkreślił w środę, że efektem inwestycji będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, a jednocześnie otwarcie nowych obszarów inwestycyjnych na północy Małopolski.

Obwodnica powstanie w północnej części Miechowa, na terenach w większości niezabudowanych, o charakterze rolniczym. Docelowo będzie miała 8,4 km długości i w ciągu drogi wojewódzkiej nr 783 połączy dwa województwa - małopolskie i świętokrzyskie. Zaplanowano na niej cztery ronda - pierwsze powstanie na początku obwodnicy, drugie na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 7, następne na przecięciu obwodnicy z drogą powiatową z Miechowa do Sędziszowa, a ostatnie na końcu obwodnicy. Nad rzeką Cichą powstanie most, a nad linią kolejową - wiadukt. Zaplanowano też pobocza i drogi serwisowe.

Inwestycję na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie realizuje firma Skanska.

Reklama

Jak wyjaśnił specjalista ds. środowiska tej firmy Krzysztof Kluza, jedną z trudności napotkaną przez inwestora było występowanie na terenie budowy siedliska ściśle chronionego chomika europejskiego. Budowlańcy wystąpili o zgodę na przesiedlenie kolonii, a po jej uzyskaniu odnaleźli i przenieśli w bezpieczne miejsca, poza teren budowy, dziewięć gryzoni. „Przez cały czas trwania budowy będziemy monitorować tę populację i sprawdzać, czy chomikom uda się zaadaptować do nowych warunków siedliskowych” - zaznaczył Kluza. (PAP)