"Trzeci kwartał jest kolejnym okresem potwierdzającym wysoką skuteczność obranej przez nas strategii. W ciągu roku zwiększyliśmy bazę usług kontraktowych o niemal 600 tys. Oczekujemy, że zaprezentowane pozytywne trendy utrzymają się w najbliższych kwartałach. Chcemy również nadal oddłużać spółkę, na co pozwala świetny cash flow (1,5 mld FCF LTM) i wrócić do dywidendy" - powiedział Solorz podczas konferencji prasowej.

Zarząd wyznaczył pożądany docelowy poziom skonsolidowanego zadłużenia, mierzonego wskaźnikiem dług netto/EBITDA poniżej poziomu 1,75x i - jak wskazali jego przedstawiciele - chce to osiągnąć "jak najszybciej, uwzględniając warunki rynkowe". Wskaźnik dług netto/EBITDA LTM, który będzie odniesieniem do nowej polityki dywidendowej wynosi aktualnie 3,19x.

Prezes podkreślił, że w efekcie Grupa obsługuje ponad 13 mln usług kontraktowych i widzi dalszy potencjał rozwoju w tym względzie. Dodatkowo wskazał na bardzo niski na tle branży poziom wskaźnika churn, na co wpływ miała zwiększająca się liczba klientów korzystających z usług kontraktowych i oferty multiplay.

Solorz wymienił również nadal rosnący poziom ARPU i wzrost liczby klientów usługi multiplay, co - w jego ocenie - przekłada się na potencjał do stałego rozwoju.

Komentując synergie w ramach grupy zaplanowane w okresie 2014-2019, zarząd ocenił, że nadal ma duże możliwości nasycania bazy multiusługami, pomimo osiągnięcia niemal 1,5 mln dosprzedanych produktów w smartDOM z ARPU ok. 30 zł. Grupa prowadzi ponad 70 inicjatyw kosztowych na szacowany efekt ponad 800 mln zł. Według słów przedstawicieli zarządu, łączne nieinkrementalne synergie finansowe mają przekroczyć 2 mld zł.

W kwestii przyszłorocznego oddłużania, obok zapadających instrumentów (ok. 960 mln zł), Grupa planuje spłatę obligacji Litenite.

Cel dla SmartDOM na koniec tego roku to nadal łącznie ok. 1,4 mln klientów.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Midas także należy do telekomunikacyjnej grupy Solorza-Żaka. W skład grupy kapitałowej wchodzą też m.in. spółki Centernet, Mobyland i Aero2.

(ISBnews)