Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła we wrześniu br. o 3,2 proc. rok do roku (po wzroście o 5,2 proc.  w poprzednim miesiącu), podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, Polska odnotowała spadek o 0,2 proc.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował wcześniej, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się we wrześniu o 3,2 proc. rok do roku.

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła we wrześniu  br. o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja spadła o 0,7 proc. w tym ujęciu.

Konsensus rynkowy dla strefy euro to spadek o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w strefie euro i w całej UE.

W ujęciu rocznym najmocniejszy wzrost produkcji przemysłowej zanotowano na Litwie (7,9 proc.), Słowenii (7,4 proc.) oraz w Estonii (6,5 proc.). Spadki zarejestrowano w Danii (-3,2 proc.), Francji (-1 proc.) i Irlandii (-0,9 proc.).

W porównaniu z poprzednim miesiącem produkcja rosła najmocniej w Szwecji (7,6 proc.), Irlandii (6,4 proc.) i Estonii (5,2 proc.). Po drugiej stronie rankingu znalazły się Dania (-8,1 proc.), Niemcy (-1,9 proc.) i Grecja (-1,8 proc.).

>>> Czytaj też: Czeka nas rekordowo niskie bezrobocie. Oto najnowsza prognoza NBP