Polska zajmuje 34. miejsce spośród 132 krajów pod względem przedsiębiorczości, wynika z raportu Global Entrepreneurship Index opracowanego przez Global Entrepreneurship Network. Wśród krajów europejskich Polska plasuje się na 22. miejscu.

"Na świecie wykorzystywane jest 52% potencjału przedsiębiorczości – wynika z Global Entrepreneurship Index. Pierwsze miejsce pod względem przedsiębiorczości zajmują Stany Zjednoczone (86,2 pkt). Polska zajmuje 34. miejsce (49,3 pkt) spośród 132 krajów i jest w czwórce państw, które odnotowały największy wzrost od ubiegłego roku za Danią, Szwecją i Węgrami" - czytamy w komunikacie.

Raport został opublikowany w związku z inauguracją Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (14-20 listopada 2016). Pierwsza "10" rankingu nie uległa od ubiegłego roku większym zmianom.

"Największy wzrost poziomu przedsiębiorczości od ubiegłego roku odnotowała Indonezja (8%) oraz Dania, Szwecja i Węgry (wzrost o 6%), największy spadek zaś Wielka Brytania, Czechy i Norwegia. Polska w ogólnoświatowym rankingu przedsiębiorczości plasuje się na 34. miejscu, ze wskaźnikiem na poziomie 49,3 pkt za Portugalią (50 pkt), a przed Puerto Rico (48,1). Ostatnią pozycję w zestawieniu zajmuje Czad (9,9 pkt)" - czytamy dalej.

Wśród krajów europejskich Polska plasuje się na 22. miejscu, poniżej takich krajów m.in. jak Estonia, Litwa, Łotwa czy Turcja. Za najbardziej przedsiębiorcze w Europie uznane zostały Dania, Szwecja i Islandia. Te rozwinięte gospodarki cechuje wysoko rozwinięta technologia i innowacyjność, możliwość korzystania z zasobów wewnętrznego rynku EU oraz wysoka jakość infrastruktury i zaplecza instytucjonalnego. Listę zamykają natomiast Albania, Gruzja i Bośnia i Hercegowina, podano także.

Raport opracowany został przez Global Entrepreneurship Network (GEN). Raport GEI 2016 prezentuje ocenę ekosystemów 132 państw zrzeszonych w Global Entrepreneurship Network (GEN). Przygotowując raport brane były pod uwagę taki czynniki jak m.in. indywidualna postawa przedsiębiorcza, umiejętności i aspiracje mieszkańców oraz istniejąca infrastruktura społeczna i gospodarcza. Indeks służy do diagnozowania kluczowych wyznać związanych z rozwojem przedsiębiorczości.

>>> Czytaj też: Biedronka doszła do ściany? Niektóre sklepy zaczynają się już kanibalizować