"Nie możemy powiedzieć, co będzie on (Trump) robił, ale jeśli zamierza walczyć z terrorystami, to oczywiście będzie naszym naturalnym sojusznikiem, tak jak Rosja, Iran i wiele innych państw, które chcą pokonać terroryzm" - stwierdził Baszar el-Asad.

Reżim w Damaszku za "terrorystyczne" uważa wszystkie ugrupowania zbrojnej opozycji, także te umiarkowane.

W wywiadzie dla portugalskiej telewizji Asad pokreślił, że ostrożnie, a nawet sceptycznie podchodzi do obietnic Trumpa z kampanii wyborczej. Kandydat Republikanów obiecywał zdecydowaną walkę z terroryzmem, a przede wszystkim z Państwem Islamskim (IS). Trump sugerował także, że po jego wyborze na prezydenta polityka USA wobec Syrii nie będzie tak jak do tej pory koncentrowała się na walce z reżimem Asada. Zwracał uwagę, że największym zagrożeniem dla USA jest IS.

"Poczekamy, zobaczymy" - powiedział prezydent Syrii. Dodał: "Nie mamy jednak zbyt dużych oczekiwań, gdyż amerykański rząd składa się nie tylko z prezydenta".

Baszar el-Asad ponownie oskarżył Waszyngton o ingerencję w wewnętrze sprawy innych państw. "W rzeczywistości USA są jedynie dobre w tworzeniu problemów, a nie w ich rozwiązywaniu" - powiedział syryjski prezydent.

>>> Czytaj też: Biznesowe imperium Trumpa. Wybuchnie bezprecedensowy konflikt interesów