"Do tej pory koncentrowaliśmy się na maszynach o mocach średnich z przeznaczeniem na rynek krajowy i europejski. Natomiast ciągniki o większej mocy przeznaczone głównie na rynki zachodnie są obecnie w fazie homologacji. W ofercie znajdą się w I poł. przyszłego roku, celujemy w początek sezonu" - powiedziała Kośko w rozmowie z ISBnews.

Według niej, słabsze wyniki Ursusa po III kw. br. to pochodna braku dystrybucji dopłat oraz realizacji polityki inwestycyjnej spółki. Wraz z rozszerzeniem oferty i realizacją przesuniętych kontraktów w Afryce (dostawy do Tanzanii rozpoczęły się w III kw.) mają ulec poprawie. "Efekty działań dotychczas prowadzonych będą widoczne w wynikach I kwartału 2017 r." - powiedziała wiceprezes.

Wskazała, że tegoroczne działania prowadzone w celu rozbudowy i odzyskania pozycji na rynku krajowym przyniosły wymierne efekty - w październiku udział Ursusa w rejestracjach nowych ciągników w Polsce sięgnął 10%.

"W tym roku mamy cel utrzymania 2-cyfrowego udziału, tak aby w przyszłym celować w 15% udziału w Polskim rynku ciągników" - powiedziała także Kośko.

Wśród rynków zagranicznych, na których spółka będzie się koncentrować w najbliższym czasie, wymieniła Niemcy, Norwegię, Grecję, Rumunię i Węgry.

W raporcie za III kw. br. spółka podawała, że trwają prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcjami ciągników o mocach od 120 do 160 KM. Ursus zmierza także do rozszerzenia oferty produktowej o ciągniki ciężkie – 280 KM, wyposażone w układy transmisji z funkcjami Power Shift i Power Shuttle. W końcowej fazie procesu R&D jest projekt ciągnika Ursus 3110 "Hi-Lo" oraz prace związane ze wzbogaceniem oferty o ciągnik wyposażony w układ przeniesienia napędu własnej konstrukcji pod nazwą VIGUS, z przeznaczeniem w ciągnikach ciężkich o mocy do 160 KM.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)