Warszawa, 22.11.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Dzisiaj dla GPW kluczowe będą nastroje na złotym. To PLN będzie kreował niepewność lub chęć inwestorów do zaryzykowania. Jednocześnie trudno oczekiwać, by odczyty światowych danych ekonomicznych zmieniły coś w obrazie rynku – jest ich niewiele, a ich wpływ może zmaterializować się dopiero o 16:00.
Sytuacja złotego jest trudna, ale jeszcze nie jest beznadziejna. To fakt, że spadek w ostatnich 3 tygodniach kompletnie zmienił nastroje i optykę patrzenia na złotego, jednak kurs nie został jeszcze sprowadzony poniżej lokalnych dołków z początku i środka 2016 roku. Warto śledzić indeks złotego, ponieważ ewentualne przebicie wspomnianych poziomów, może być sygnałem bardzo dużych kłopotów wszystkich polskich aktywów. Z uwagi na duże wahania pomiędzy głównymi walutami, w tym EUR/USD, sygnały na poszczególnych parach ze złotym, np. EUR/PLN i USD/PLN, mogą być mylące.
Jednocześnie WIG20 pozostaje w trendzie horyzontalnym, a dokładnie bliżej jego dolnego ograniczenia. Zakładając spokój na złotym, trudno oczekiwać dzisiaj wyjaśnienia sytuacji. Najważniejszymi poziomami w krótkim terminie są teraz: przedwczorajsze dno na poziomie 1717 pkt. i szczyt z pierwszej połowy listopada na poziomie 1831 pkt., aczkolwiek pewien impuls wzrostowy mogłoby dać wyraźne przecięcie poziomu około 1770 pkt., gdzie przebiegają maksima notowań z 14-17 listopada.
Najlepsi klienci w CMC Markets, czyli aktywni klienci z wszystkich krajów, którzy osiągnęli zyski w ostatnich trzech miesiącach, na kontrakcie CFD Poland20 na polskie akcje blue chips utrzymują pozycje na jego wzrost. Stanowią one 83% wszystkich pozycji. Na rynkach zachodnich jest jednak większy pesymizm, gdzie na kontrakcie CFD US SPX500, aż 79% inwestorów oczekuje jego spadków.
Z danych ekonomicznych warto dziś zwrócić uwagę na publikowaną o 14:30 sprzedaż detaliczną w Kanadzie, gdzie oczekiwany jest znaczny wzrost do poziomu 0,6%. Natomiast o 16:00 poznamy zaufanie konsumentów w Unii Europejskiej (prognoza -7,8) oraz sprzedaż domów na wtórnym w USA (oczekuje się delikatnego spadku do 5,43 mln).
Łukasz Wardyn, dyrektor – Europa Wschodnia, CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)