O ponad 490 mln zł więcej wydaliśmy na leki sprzedawane bez recepty. Eksperci tłumaczą, że jedną z przyczyn była zmiana dostępności tzw. switch Rx/OTC – niektóre medykamenty dotychczas ordynowane przez lekarzy można teraz kupować bez ograniczeń. Do wzrostu rynku przyczyniło się też dynamiczne zwiększenie sprzedaży w e-aptekach.

Eksperci zwracają uwagę, że Polacy w ogóle zażywają za dużo leków. Szczególnie lubimy środki przeciwbólowe. Nie zdając sobie sprawy, że skutki uboczne ich przedawkowania mogą być bardzo niebezpieczne. W zeszłym roku głośno było o przypadku śmiertelnym po przedawkowaniu paracetamolu. Zdarza się też, że z tego samego powodu konieczne jest przeszczepienie wątroby.

Profesor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Instytutu Żywności i Żywienia przestrzega, że preparatami, po które bardzo chętnie sięgamy, a których nadużywanie także może być niebezpieczne, są witaminy. Bez uprzedniego sprawdzenia, jakie są niedobory w organizmie, i bez przestrzegania zaleconych dawek faszerowanie się nimi może przynieść fatalne skutki. ⒸⓅ