Rotunda to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Właścicielem Rotundy jest bank PKO BP, jego przedstawiciele przekonują, że budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego wymaga gruntownej przebudowy. Rotunda zostanie rozebrana i na jakiś czas zupełnie zniknie z krajobrazu stolicy.

Projekt "nowej, starej" Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r., nadesłano 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Przewiduje on zachowanie dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych Rotundy, ale również wprowadza do budynku przestrzeń na funkcje społeczne.

Dyrektor Centrum Administracji PKO Banku Polskiego Jacek Paszkiet powiedział na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że ws. przebudowy Rotundy bank przeprowadził konsultacje na kilku płaszczyznach, były to najpierw panele architektów i urbanistów; następnie odbyły się konsultacje z mieszkańcami i klientami banku. Właściciel udostępnił ponad 20 tys. ankiet w placówkach banku, wypełnionych zostało ponad 10 tys. ankiet.

Paszkiet podkreślił, że pracownia architektoniczna Gowin&Siuta nie tylko najlepiej "oddała" w swoim projekcie oczekiwania społeczne, ale też powiązała je z podstawową bankową funkcją budynku.

Bartłomiej Gowin reprezentujący zwycięzcę konkursu na projekt Rotundy zwrócił uwagę, że konsultacje społeczne pozwoliły określić oczekiwania i potrzeby klientów banku oraz mieszkańców Warszawy.

"Staraliśmy się odpowiedzieć na te oczekiwania w sposób jak najpełniejszy, mając na uwadze również to, żeby przywrócić pierwotny charakter tego budynku - jego lekkość, przezierność, dostępność i otwartość. Zakładamy wykonanie wszystkich elementów charakterystycznych w nowoczesny sposób, zgodnie z najnowszymi normami, wymaganiami certyfikacji ekologicznych, ale też z dużym naciskiem na funkcjonalność i przyjazności tego budynku zarówno dla użytkowników, jak i pracowników" - powiedział Gowin.

Podstawowym założeniem idei projektowej było zachowanie gabarytu i charakteru budynku w niezmienionym stanie. "Tak, żeby nowo powstały budynek nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków" - wyjaśnił Gowin.

W konstrukcji nowej Rotundy ma dominować szkło i aluminium. Wykończenie stropu nad parterem ma być drewniane - poinformował Gowin.

Bank, jak przekazał, odda jedną trzecią swojej powierzchni na cele publiczne, niezwiązane z bankowością. Te funkcje będą zlokalizowane na pierwszym piętrze Rotundy - powiedział Gowin. Bank szuka operatora dla tej przestrzeni. Bank chce na temat tej przestrzeni rozmawiać także z miastem.

Funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią ziemi, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście z zielenią po bokach.

Bank obecnie kończy procedurę wyboru generalnego wykonawcy przebudowy Rotundy, chce z nim podpisać umowę w grudniu br. Wykonawca ma zacząć swoje prace na miejscu w styczniu przyszłego roku.

Gowin powiedział, że obecny stan techniczny budynku nie pozwala na wykorzystanie istniejących elementów budynku przy jego przebudowie. "Zakładamy, że cała istniejąca substancja budowlana zostanie wymieniona, co wiąże się również z tym, że budynek zniknie na jakiś czas" - powiedział Gowin.

Infrastruktura techniczna zapewniająca funkcjonowanie Rotundy zostanie w 100 proc. schowana pod powierzchnią terenu - wyjaśnił Gowin.

"W efekcie poza nowym budynkiem Rotundy w osi Pasażu Wiecha znajdzie się zielone patio miejskie, które będzie pełniło funkcję publiczną" - dodał Gowin. Ma być ono rozwinięciem "warszawskiego salonu miejskiego" na pierwszym piętrze Rotundy.

Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP; jego przedstawiciele nie chcieli mówić o konkretnych sumach.

Klienci banku PKO BP będą mogli korzystać z Rotundy do 23 grudnia br., o zamknięciu oddziału bank poinformuje swoich klientów listownie. W wybranych placówkach banku w ścisłym centrum miasta zostanie zwiększona liczba doradców i kasjerów.

Rotunda obchodzi w tym roku 50. urodziny, została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego tereny stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

>>> Czytaj też: Marne perspektywy dla złotego. Czeka nas era drogiego dolara