Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,1 proc. S&P 500 zyskuje o 0,1 proc., Nasdaq Comp idzie w górę o 0,2 proc.

Indeks DJI po raz pierwszy w historii przekroczył we wtorek 19.000 pkt., a S&P 500 2.200 pkt. Równo 700 dni temu, 23 grudnia 2014 r., DJI pokonał granicę 18.000 pkt.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się notowania Home Depot oraz Boeing.

W ujęciu sektorowym wzrostom przewodzą telekomy oraz sektor dóbr wyższego rzędu. Najgorzej radzą sobie firmy zajmujące się opieką zdrowotną.

Wzrosty na giełdzie w Stanach napędzają oczekiwania wobec realizacji obietnic wyborczych przez administrację Donalda Trumpa. Prezydent-elekt w trakcie kampanii zapowiadał zwiększenie wydatków fiskalnych oraz cięcia podatków, co ma pobudzić wzrost gospodarczy. Rynek pozytywnie ocenia również propozycje poluzowania regulacji środowiskowych oraz dla sektora finansowego.

Ze spółek w USA ponad 10 proc. tracą akcje Palo Alto Network. Firma oferująca usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa zaraportowała najniższy wzrost przychodów jako spółka publiczna na poziomie 34 proc. rdr.

Blisko 10-proc. spadki dotknęły Medtronic. Producent urządzeń medycznych obniżył prognozę zysku na 2016 r. oraz podał niższe od oczekiwanych przychody za III kw.

Popyt dominuje na walorach Dr Pepper Snapple Group. Producent napojów ogłosił, iż przejmie Bai Brands za 1,7 mld USD.

W górę idą notowania metali przemysłowych, a w Londynie miedź zyskuje ok. 1 proc. i jest najdroższa od lipca 2015 r.

Z danych makro w USA liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w ujęciu rocznym wzrosła do najwyższego od 9,5 roku poziomu.

W środę na rynek napłynie spora ilość istotnych odczytów makro, w tym sprzedaż domów na rynku pierwotnym, zamówienia na dobra trwałe, czy wskaźnik optymizmu konsumentów. Wieczorem Fed opublikuje protokół z listopadowego posiedzenia.

Rynek już ze 100-proc. pewnością wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku. Pierwsza podwyżka stóp w USA w 2017 r., z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem, wyceniana jest najwcześniej na czerwiec.

Na rynku ropy naftowej wahania. Cena baryłki Brent na giełdzie w Londynie wynosi ok. 49 USD za baryłkę, choć zbliżała się już do 50 USD i była najdroższa od początku miesiąca. W poniedziałek ropa drożała nawet o 6 proc.

W Wiedniu trwają ostatnie negocjacje przed zaplanowanym na 30. listopada szczytem OPEC. Producenci ropy zrzeszeni w OPEC są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia o ograniczeniu wydobycia surowca, co zostało wstępnie wynegocjowane pod koniec września.

Agencja Reuters podaje, iż OPEC dyskutuje nad cięciem wydobycia o 4-4,5 proc. dla wszystkich członków kartelu, z wyjątkiem Libii i Nigerii.

We wtorek przedstawiciel Nigerii przy OPEC Ibrahim Waya powiedział, że "pod koniec dnia prawdopodobnie wszyscy w OPEC będą mówili jednym głosem".

Po południu lekko umacnia się amerykański dolar. Kurs EUR/USD co prawda wzrósł w trakcie sesji do ponad 1,065, o 0,5 proc., jednak po południu spadł poniżej 1,06. Kurs USD/JPY wzrósł powyżej 111 i jest najwyższy od początku czerwca.

W Europie przed zamknięciem sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkuje 0,6 proc. Niemiecki DAX rośnie o 0,4 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,7 proc. Brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,8 proc.

Notowania indeksów w Europie w górę ciągną spółki paliwowe i wydobywcze.

Anglo American zwyżkuje ponad 6 proc., Glencore ponad 5 proc., a akcje BHP Billiton idą w górę o 4 proc. Producent miedzi Antafogasta jest na ponad 2,5-proc. plusie.

Z pozostałych spółek w Europie, najmocniejsze od czerwca, ponad 3-proc. wzrosty notuje Enel. Największy włoski koncern energetyczny ogłosił nową strategię i zamierza rozpocząć skup akcji własnych i ściąć koszty.

W Londynie w górę idzie kurs Lloyds. Brytyjski rząd sprzedał we wtorek część walorów banku i zszedł poniżej 8 proc. w akcjonariacie Lloyds.

W trakcie sesji wyraźnie zwyżkował kurs Genmab. Duński producent leków uzyskał zgodę w USA na stosowanie nowego leku wraz z innymi farmaceutykami.

Tanieją akcje producentów zegarków Swatch i Cie Financiere Richemont. Eksport szwajcarskich zegarków, zniżkujący od 16 miesięcy, spadł w październiku spadł aż o 16 procent, najmocniej od 7 lat, po spadku we wrześniu o 5,7 proc.

SPRZEDAŻ DOMÓW NA RYNKU WTÓRNYM W USA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w październiku wzrosła do 5,60 mln w ujęciu rocznym. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrośnie do 5,44 mln. We wrześniu liczba ta wyniosła 5,49 mln po korekcie wobec 5,47 mln przed korektą.

WSKAŹNIK RICHMOND FED W LISTOPADZIE W GÓRĘ

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w listopadzie i wyniósł plus 4 pkt. - poinformował oddział Fed w Richmond. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 0 pkt. Miesiąc wcześniej indeks wyniósł minus 4 pkt.

TRUMP ZAPOWIADA, ŻE PIERWSZEGO DNIA PREZYDENTURY WYCOFA USA Z TPP

W wideo umieszczonym na YouTube prezydent elekt Donald Trump obiecał w poniedziałek, że już od pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). Prezydent elekt tłumaczył, że umowa TPP, wynegocjowana przez administrację Baracka Obamy z 11 krajami regionu Pacyfiku, ale bez Chin, oznacza "potencjalną katastrofę" dla USA i dlatego - tak jak obiecywał już podczas kampanii - wycofa z niej Stany Zjednoczone. "W zamian wynegocjujemy traktaty dwustronne, które przyniosą zatrudnienie i przemysł do Ameryki" - zapewnił.

Premier Japonii Shinzo Abe, który przebywa z wizytą w Argentynie, powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że Transpacyficzna Umowa o Wolnym Handlu (TPP) bez udziału USA będzie "bez znaczenia". Abe wykluczył możliwość renegocjacji umowy.

S&P 500 WZROŚNIE DO KOŃCA ROKU O 5 PROC. - BOFA/ML

Indeks S&P 500 może wzrosnąć do końca roku o 5 proc. z obecnych poziomów - ocenili w nocie analitycy Bank of America/Merill Lynch (Bofa/ML). Ich zdaniem, największym czynnikiem sprzyjającym amerykańskim inwestorom mogłaby być reforma obniżająca podatki dla przedsiębiorstw, którą obiecywał w trakcie kampanii wyborczej prezydent-elekt Donald Trump. Obniżka dodałaby przeciętnie do zysku na akcję spółek z sektora niefinansowego 8-11 USD - szacuje BofA/ML. Najbardziej optymistycznym scenariuszem analityków jest osiągnięcie przez S&P 500 poziomu 2.700 pkt na koniec roku, a w pesymistycznym spadek do 1.600 pkt.

BANK CENTRALNY WĘGIER POZOSTAWIŁ BEZ ZMIAN GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ

Bank centralny na Węgrzech pozostawił we wtorek bez zmian główną stopę procentową - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Główna stopa procentowa wynosi 0,90 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się takiej decyzji. Jednocześnie bank obniżył o 15 pb do 0,90 proc. stopę lombardową. W komunikacie po posiedzeniu podano, iż bank jest gotowy na zastosowanie niekonwencjonalnych instrumentów. "Jeżeli będzie to uzasadnione, to dla osiągnięcia celu inflacyjnego bank będzie gotowy do luzowania polityki pieniężnej z zastosowaniem niekonwencjonalnych, ukierunkowanych instrumentów" - napisano.

NEGOCJACJE UE-UK WS. BREXITU POWINNY SIĘ ZAKOŃCZYĆ DO POŁOWY 2019 R. - PE

Negocjacje ws. Brexitu pomiędzy Wlk. Brytanią a Unią Europejską powinny się zakończyć do połowy 2019 r. - powiedział przedstawiciel Parlamentu Europejskiego ds. Brexitu Guy Verhofstadt po spotkaniu z ministrem ds. Brexitu UK Davidem Davisem. "Zgodziliśmy się, że należy rozpocząć ten proces jak najszybciej i bezwzględnie zakończyć go przed następnymi wyborami do europarlamentu" - powiedział.

ZMIANA SKŁADU FOMC W 2017 R. SPRZYJA OBECNYM OCZEKIWANIOM NA PODWYŻKI STÓP W USA - ING

"W 2017 roku prawo głosu (w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku, FOMC - PAP) utracą m.in. dwie najbardziej jastrzębie członkinie FOMC (Esther George i Loretta Mester), oraz James Bullard (umiarkowany jastrząb) ich miejsce zajmą gołębi prezydenci (Neel Kahskari, Patrick Harker oraz Robert Kaplan). Rynek obecnie wycenia ze zbliżonym prawdopodobieństwem jedną bądź dwie podwyżki, nowy skład osobowy FOMC sprzyja takim oczekiwaniom" - ocenili w raporcie z 21 listopada analitycy ING.

"Impulsem sprzyjającym podwyżkom będzie także zmiana prezesa Fed przypadająca na początek 2018 roku. Kandydatami na sukcesora gołębio nastawionej Janet Yellen w chwili obecnej są m.in. John Taylor (autor tzw. reguły Taylora jednego z najbardziej popularnych narzędzi wspierających prowadzenie polityki monetarnej i ułatwiających jej prognozowanie) opowiadający się za potrzebą normalizacji polityki pieniężnej, oraz Glen Hubbard (dawny doradca ekonomiczny G. Busha i M. Romney’a) krytykujący ultra luźną politykę monetarną FOMC" - dodali.

EBC PRZEDŁUŻY PROGRAM QE O PÓŁ ROKU - UBS

Ekonomiści UBS prognozują, że EBC przedłuży o następne 6 miesięcy program skupu aktywów na grudniowym posiedzeniu, a od października 2017 r. rozpocznie jego stopniowe zmniejszanie. Obecnie trwający co najmniej do marca 2017 r. program zakłada miesięczny skup aktywów na poziomie 80 mld euro. (PAP)