Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki powiedział PAP, że z inicjatywą obniżenia tych stawek wystąpił magistrat wraz z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości.

„Z jednej strony główną składową budżetu są właśnie podatki, ale z drugiej strony mamy takie doświadczenia m.in. z Deszczna (podgorzowska gmina, której wójtem był Wójcicki – PAP), gdzie po obniżeniu podatków od środków transportowych wpływy radykalnie wzrosły. (...) Liczymy na to, że faktycznie będą to wpływy może nie mniejsze, a na pewno będzie to duża ulga, bo to jest ponad 2 mln zł, które zostaną w portfelach naszych przedsiębiorców” - powiedział PAP Wójcicki.

Dodał, że władzom miasta zależy na aktywności przedsiębiorców i stwarzaniu im dobrych warunków do rozwoju, a przez to tworzeniu nowych miejsc pracy w Gorzowie Wlkp.

Nowe stawki wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Magistrat oszacował, że skutkiem finansowym wprowadzenia obniżek będzie zmniejszenie wpływów do budżetu miasta o 2,4 mln zł.

Reklama

Zgodnie z wyliczeniami w odniesieniu do podatku od nieruchomości wpływy pomniejszą się o około 1,5 mln zł. Obniżenie stawki będzie dotyczyło budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stawka w roku 2017 obniży się w stosunku do br. o 82 grosze za metr kwadratowy.

Uchwała dot. opłaty targowej zakłada obniżenie stawek w poszczególnych obszarach od 25 do nawet 74 proc. Te zmiany uszczuplą wpływy do budżetu miasta o ok. 350 tys. zł. Zgodnie z uchwałą zostanie także zmniejszona liczba stawek w zależności o lokalizacji czy obszaru zajmowanego na prowadzenie handlu.

„Teraz będą po trzy stawki w każdym obszarze, czyli wyznaczonym jako place targowe, poza placami targowymi i dodatkowo stawka do 1 m kw. na drobną sprzedaż produktów. Przykładowo stawka, która wynosiła 6 zł jest obniżona do 3 zł” - powiedziała PAP skarbnik miasta Gorzowa Wlkp. Agnieszka Kaczmarek.

Jak tłumaczą służby prezydenta, obniżenie opłat targowych i uproszczenie procedur związanych z drobnym handlem ma skutkować większą aktywnością w tym obszarze, co w perspektywie kilku lat ma przełożyć się na zwiększenie dochodów miasta z tego źródła.

W przypadku podatku od środków transportu po obniżeniu stawek wpływy do budżetu spadną o około 470 tys. zł – prognozują urzędnicy.

W 2017 roku stawki podatku od środków transportu będą kształtować się na poziomie stawek minimalnych lub zbliżonych do minimalnych. Skutkiem obniżki ma być dalsze zwiększanie liczby pojazdów rejestrowanych w Gorzowie Wlkp. i stanowiących przedmiot opodatkowania, z którego wpływ zasili kasę miasta.

Ten trend potwierdzają dane dotyczące rosnącej liczby aut rejestrowanych w Gorzowie Wlkp. przez firmy leasingowe. W 2012 r. było ich 2 435, a w tym roku 4 035 pojazdów. (PAP)