Za przyjęciem poprawek opowiedziało się 221 posłów, 182 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.

Głosowane we wtorek w Sejmie poprawki Senat zgłosił w nocy z poniedziałku na wtorek. Przygotował je senator Grzegorz Bierecki z PiS. Zgodnie z nimi kwota wolna od podatku wzrośnie w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale z kwoty w tej wysokości skorzystają wyłącznie osoby zarabiające rocznie taką właśnie sumę lub mniejszą.

W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Zaś dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Natomiast podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Resort finansów obliczył, że zmiana będzie kosztować budżet państwa ok. miliard złotych. (PAP)

>>> W krajach postkomunistycznych zaledwie część społeczeństw skorzystała z transformacji, mimo że od jej rozpoczęcia minęło ponad ćwierć wieku. Nakładają się teraz na to zmiany związane z globalizacją, w tym technologiczne, w których także uczestniczy jedynie część społeczeństw. Pogarsza to sytuację tych, którzy nie osiągają z tych zmian korzyści. Więcej na ten temat tutaj >>>