W dniu wydania rekomendacji kurs Eurocash wynosił 37,9 zł, a Emperii 63 zł. Wczoraj na zamknięciu kursy spółek wynosiły odpowiednio 37,21 zł oraz 64,8 zł.

"Po trzech kwartałach rozczarowujących wyników oraz braku wyraźnych sygnałów poprawy, co pozwala zakładać utrzymanie negatywnych tendencji w 2017 r., rewidujemy nasze oczekiwania i prognozy na przyszły rok. W przypadku podatku handlowego kluczową kwestią dla spółki będzie objęcie nim sieci partnerskich i franczyzowych. Ze względu na wzrost kosztów (rozwój nowych projektów), spadek efektywności sprzedażowej w Cash&Carry (ujemna dynamika LFL) oraz blokowanie przejęć przez UOKiK obniżamy naszą rekomendację" – czytamy w uzasadnieniu rekomendacji Eurocash.

Analitycy zwracają uwagę, że oficjalnie podatek handlowy został zawieszony, a na chwilę obecną nie ma też nowego projektu ustawy, który pozwalałby na oszacowanie wielkości daniny w nowej wersji. Ponadto bieżąca retoryka rządu pozwala im przypuszczać, że w połowie 2017 r. może zostać wprowadzony zakaz handlu w niedziele.

"Strategia oparta na intensyfikacji wzrostu w segmencie detalicznym (przychody w 2016 +19% r/r; w 2017 +13% r/r) pozwala generować stabilne przepływy operacyjne, a obecny poziom gotówki netto (80 mln zł) jest wystarczający, aby myśleć o przejęciach (przegląd opcji strategicznych). Jednak ze względu na bardzo wysokie naszym zdaniem prawdopodobieństwo przegrania sporu z Urzędem Skarbowym o zapłatę podatku CIT ze sprzedaży Tradisu (odejmuje od wyceny 21 zł akcję) obniżamy naszą rekomendację" - czytamy w uzasadnieniu rekomendacji Emperii.

(ISBnews)