Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z werwą rozpoczął realizację zapowiadanej przez rząd walki z zatorami płatniczymi - pisze w środę "Puls Biznesu". Oprócz wzięcia pod lupę 51 firm podejrzanych o przeterminowane zadłużenie (powyżej 60 dni) na ponad 5 mln zł urząd ostro zabiera się za sieci handlowe oraz producentów żywności wykorzystujących silną pozycję wobec małych dostawców.

Postępowania sprawdzające w trakcie tzw. akcji covid100 dotyczy 100 firm - wielkich sieci handlowych oraz największych producentów z branż: mięsnej, mleczarskiej, owocowej, warzywnej i zbożowej - czytamy.

"PB" podaje, że urząd antymonopolowy uważa, że akcja przyniosła duży sukces. "W wyniku działań Prezesa UOKiK na rzecz dostawców zapłacono łącznie 575 mln zł" - podało, cytowane w gazecie biuro prasowe urzędu. Biuro dodało, że nie wszyscy monitorowani przedsiębiorcy zareagowali na apel o spłatę długów wobec dostawców.

Reklama

"Badamy sprawy czterech sieci handlowych, które mimo wezwania nie uregulowały zaległości" - podała gazeta, cytując UOKiK.