"Mamy nadzieję, że Komisja Europejska przekaże tę sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wtedy droga będzie zdecydowanie krótsza i mniej skomplikowana" - powiedział Szewczak podczas wideokonferencji.

Wcześniej płocki koncern zapowiadał, że wniosek ws. PGNiG może trafić do KE już na przełomie stycznia i lutego br.

"Jeżeli sprawę rozpatrywać będzie UOKiK, liczymy na finalizację transakcji do końca 2021 roku" - dodał Szewczak.

W połowie lipca br. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG. Skarb Państwa posiada 71,88% udziału w kapitale zakładowym PGNiG.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)