"Grupa MOL i OMV Downstream GmbH osiągnęły porozumienie w sprawie przejęcia przez MOL 92,25% udziałów w spółce OMV Słowenia. Pozostałe udziały są już w rękach chorwackiej spółki INA, należącej do grupy MOL. Całkowita kwota przejęcia 100% udziałów w słoweńskiej spółce wyniesie w sumie 301 mln euro" - czytamy w komunikacie.

OMV Słowenia prowadzi sieć detalicznej sprzedaży paliw pod trzema markami: OMV (108); Euro Truck (4) oraz Avanti/DISKONT (8). Grupa MOL i INA staną się także właścicielami 100% hurtowego biznesu słoweńskiej spółki. Obecnie, Grupa MOL jest trzecim pod względem wielkości operatorem stacji paliw w Słowenii, gdzie prowadzi 48 obiektów pod marką MOL i 5 kolejnych pod szyldem INA.

Reklama

"To krok zgodny z naszymi strategicznymi celami, zakładającymi dalszy rozwój sieci naszych stacji paliw na obecnych i nowych rynkach w środkowej i wschodniej części Europy. Do roku 2025 chcielibyśmy osiągnąć poziom 2200 stacji paliw, lub nawet więcej, jeśli pojawią się inne, ciekawe okazje. Jestem przekonany, że segment usług konsumenckich ma znaczący potencjał w obliczu transformacji energetycznej. [...]. Słowenia nie jest dla nas rynkiem nowym, w ciągu ostatnich 25 lat, mieliśmy okazję wprowadzić na ten rynek nasze paliwa i usługi, a MOL Słowenia okazał się udanym przedsięwzięciem biznesowym. Dzięki tej decyzji, wspólnie z INA, stajemy się ważnym graczem na tym rynku" - powiedział prezes i CEO Grupy MOL Zsolt Hernádi, cytowany w komunikacie.

Przejęcie OMV Słowenia to trzecia tego typu transakcja ogłoszona od czasu publikacji zaktualizowanej długoterminowej strategii MOL w lutym br. Od tamtego czasu, MOL informowała o przejęciu 100% udziałów w słowackiej spółce Normbenz, poprzez swoją spółkę Slovnaft. W ten sposób grupa weszła w posiadanie 16 stacji działających na Słowacji pod marką Lukoil. W ostatnim czasie MOL przejął także spółkę prowadzącą na Węgrzech sieć dziewięciu restauracji pod szyldem Marché.

Obecnie grupa prowadzi pod różnymi markami łącznie 1 941 stacje paliw w dziewięciu krajach - 466 na Węgrzech, 434 w Chorwacji, 304 w Czechach, 254 na Słowacji, 243 w Rumunii, 106 w Bośni i Hercegowinie, 70 w Serbii, 53 w Słowenii i 11 w Czarnogórze. MOL jest liderem pod względem liczby posiadanych stacji na rynkach Węgier, Chorwacji, Słowacji oraz Bośni i Hercegowiny. Jest również drugi w Czechach i trzeci w Słowenii, Rumunii i Czarnogórze.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 13,07 mld USD w 2020 r.

(ISBnews)