Reklama

Czas trwania projektu i dofinansowania zarazem wynosi 36 miesięcy. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 stycznia br., podano.

"Celem projektu jest wprowadzenie na rynek innowacyjnych nowych produktów, tzn. serii wysokotemperaturowych, zminiaturyzowanych sensorów InGaAs na zakres 1.7-2.6 μm zintegrowanych z dedykowanym układem scalonym ASIC (application specific integrated circuit). Obecnie na rynku detektorów InGaAs nie są oferowane rozwiązania typu podłącz i używaj (plug and play). W obecnych komercyjnie rozwiązaniach odbiór sygnału z detektora podczerwieni musi zostać przetworzony przez układ elektroniczny, co wymusza po stronie odbiorcy integrację detektora z dedykowaną elektroniką" - czytamy w komunikacie.

Vigo chce wykorzystać swoje doświadczenie w produkcji wzmacniaczy sygnału i zaproponować nową, tańszą oraz masową produkcję sensorów InGaAs ze zintegrowanym wzmacniaczem sygnału w ASIC. Przewagą układu ASIC nad konwencjonalną elektroniką jest niezawodność, kompaktowość i trwałość, podkreślono.

W ramach projektu konieczne jest:

  • opracowanie procesu produkcji detektorów InGaAs technologią MOCVD (ang. metaloorganic chemical vapour deposition) na podłożach 4" oraz 6";
  • opracowanie technologii processingu podłoży 4" oraz 6";
  • opracowanie od podstaw dedykowanego układu scalonego ASIC;
  • opracowanie procesu integracji podłoża z dedykowaną elektroniką oraz obróbka zintegrowanego chipu.

"Finalny produkt będzie oferowany w masowych ilościach w formie łatwej do montażu w systemie odbiorcy. Odbiorcami produktów InGaAs z ASIC będą producenci systemów pomiarowych (spektroskopia, dalmierze, czujniki cząstek), a w szczególności producenci nowoczesnych urządzeń typu PIC (ang. Photonic integrated circuit), gdzie głównym wymaganiem jest miniaturyzacja komponentów laserowych i detektorowych" - czytamy dalej.

Zwiększanie skali produkcyjnej, zmniejszenie ceny i rozmiaru umożliwi szerszy dostęp do wyspecjalizowanych sensorów na rozwijającym się rynku fotonicznym.

Realizacja projektu jest jednym z kluczowych elementów realizacji założeń strategii spółki na lata 2021-2026, zakończono.

Vigo System jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

(ISBnews)