Według niego inwestycjami w Polsce mogą być zainteresowani przedsiębiorcy z Azji i Stanów Zjednoczonych.

Szef MRiT zwrócił uwagę, że przy obecnych napięciach w Azji dużo firm tajwańskich przenosi produkcję do Stanów Zjednoczonych, rozważa też inwestycje w Europie. "To są wysokotechnologiczne produkcje chipów, półprzewodników. Tego typu inwestycje nas interesują" - powiedział.

W opinii Nowaka atutem naszego kraju jest kapitał ludzki. "W Polce mamy wykształconych pracowników, znających języki obce z innowacyjnym podejściem do gospodarki" - zaznaczył. Dodał, że zadaniem jego resortu jest "bardziej to wyeksponować". "Chcemy na początku I kwartału br. z pomocą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zorganizować spotkanie inwestorów, którzy już działają w Polsce, by podzielili się swoimi doświadczeniami" - zapowiedział. Chodzi o to, jak wyjaśnił, by opracować na tej podstawie materiały dla potencjalnych inwestorów i udostępnić je w internecie. "Będą mogły je rozsyłać w ramach swoich kontaktów m.in. ambasady różnych krajów. To tzw. miękkie narzędzia wspierania inwestycji" - powiedział.

Jak wskazał szef MRiT, by przyciągnąć inwestycje zagraniczne resort pracuje nad grantami i wsparciem ulg podatkowych. Zastrzegł, że ostateczne rozwiązania będą uzależnione od zgód KE, która decyduje o dopuszczalnej pomocy publicznej dla firm w poszczególnych krajach.

Reklama

Nowak wyjaśnił, że m.in. poprzez zachęcanie zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Polsce resort chce niwelować przerwy w łańcuchach dostaw, które powstały na skutek kryzysu wywołanego pandemią. "Mamy w planach spotkania m.in. z firmami, które decydują się na przenoszenie produkcji np. z Chin. Chcemy im pokazywać, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania" - wskazał. Dodał, że dotyczy to m.in. inwestycji związanych z produkcją baterii do samochodów czy półprzewodnikami.

Zdaniem Nowaka obecnie dobrym sposobem na wypromowanie Polski jako dobrego miejsca dla zagranicznych inwestorów jest pokazanie, że przedsiębiorcy obecni na naszym rynku są zadowoleni z ulokowania tu swojego biznesu. "Pokazują to liczby dot. inwestycji w 2021 r. w Polskiej Strefie Inwestycji - m.in. zagraniczne inwestycje są na rekordowym poziomie" - zaznaczył.

Zdaniem Nowaka dobra koniunktura na Polskę mimo pandemii będzie trwać. "Liczby pokazują, że perspektywy dla inwestorów zagranicznych w naszej gospodarce są dobre" - podsumował.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu podała na początku stycznia br., że zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce w 2021 r. przy wsparciu Agencji ponad 3,5 mld euro - o 800 mln euro więcej niż rok wcześniej i o 700 mln więcej niż w rekordowym do tej pory 2019 r. Największymi inwestorami byli: Korea Południowa, Niemcy i Stany Zjednoczone.