13 maja Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podjęła decyzje oznaczające zgodę na realizację planów połączenia zakładów ubezpieczeń oraz TFI Allianz Polska i Aviva Polska. Plany połączenia są konsekwencją przejęcia przez grupę Allianz własności spółek Avivy w Polsce.

"Finalnym warunkiem połączenia spółek są wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego. Planowana data połączenia to 1 lipca 2022 r. Od 2 lipca spółki będą działać pod marką Allianz" - czytamy w komunikacie.

Natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe Santander Aviva, których akcjonariuszami są: grupa Allianz oraz Santander Bank Polska, kontynuują działalność w dotychczasowej formie. Zarazem od 21 maja br. zmienią nazwy na Santander Allianz, podano także.

Reklama

Zbliżające się przekształcenia nie oznaczają zmian dla klientów, pośredników i partnerów biznesowych, gdyż wszelkie prawa i obowiązki przechodzą na podmioty przejmujące. Pracownicy kontynuują zatrudnienie w spółkach przejmujących, podkreślono.

"Zawarte umowy ubezpieczenia oraz inne umowy obowiązują zgodnie z ich warunkami. Klienci nie muszą podejmować żadnych działań - umowy obowiązują na zasadzie kontynuacji. Zawieranie i odnawianie umów, jak również likwidacja szkód, odbywa się jak do tej pory. Klientów obsługują ci sami agenci ubezpieczeniowi i inni pośrednicy. Współpraca z bankami, brokerami, multiagencjami i innymi partnerami pozostaje bez zmian" - czytamy w komunikacie.

"Decyzje KNF oznaczają zielone światło dla istotnego wzmocnienia naszej pozycji rynkowej i potencjału wzrostowego w Polsce. Nasze uzupełniające się kompetencje w zakresie ubezpieczeń na życie i majątkowych, a także inwestycji, pozwolą nam zapewniać klientom atrakcyjną ofertę i znakomitą jakość. Staniemy się jeszcze bardziej atrakcyjnym partnerem dla agentów ubezpieczeniowych oraz innych pośredników i banków. W imieniu zespołu zarządzającego i pracowników chciałem podkreślić, że wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi będziemy pracować, aby w pełni wykorzystać otwierające się możliwości" - powiedział prezes Allianz Polska Matthias Baltin, cytowany w komunikacie.

W marcu 2021 r. Allianz zawarł umowy nabycia aktywów Aviva Polska. Wartość transakcji wynosi 2,5 mld euro. W listopadzie 2021 r. KNF wyraziła zgodę na tę transakcję.

Grupa Aviva w Polsce (do 2009 r. jako Commercial Union) działa od 1992 r.

Grupę Allianz w Polsce tworzy 6 spółek, które oferują rozwiązania finansowe oraz świadczą usługi wspierające ich dystrybucję. TU Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska rozpoczęły działalność komercyjną w 1998 r.