Dziennik "Handelsblatt" podał, że rząd federalny chce także zakazać przejęcia bawarskiej firmy ERS Electronic przez chińskiego inwestora. ERS Electronic jest firmą działającą globalnie w branży urządzeń półprzewodnikowych - pisze dpa.

W sprawie Elmosu federalny minister gospodarki Robert Habeck zaproponował gabinetowi zakazanie przejęcia przez chińskie przedsiębiorstwo. Takie przejęcie fabryki chipów stanowiłoby zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Niemiec - przekonywano we wtorek w kręgach polityków zajmujących się gospodarką, na których powołuje się dpa.

Ostatnio, wbrew sprzeciwowi kilku ministerstw i pod naciskiem kanclerza Olafa Scholza, rząd zdecydował, że chińska firma Cosco może objąć 24,9 procent udziałów w terminalu w porcie w Hamburgu - zamiast planowanych 35 procent. Kilku ministrów, w tym Habeck, chciało całkowicie zakazać wejścia Chińczyków. Kanclerz podkreślił, że nie chodzi o sprzedaż portu, a "jedynie" o udział w jednym terminalu - przypomina dpa.

Reklama

Habeck planuje generalnie utrudnić przejęcia niemieckich firm w kluczowych technologiach przez np. chińskich inwestorów - wynika z informacji z kręgów ministerstwa, na które powołuje się dpa. Należy ograniczyć jednostronne zależności i zapobiec drenażowi technologicznemu w zakresie kluczowych technologii.