Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej (CMSG) już po raz czwarty opublikowało badanie na temat sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Poprzednie raporty ukazały się w kwietniu, maju i czerwcu. Badanie miało charakter ankietowy i opierało się o kwestionariusz rozesłany do firm członkowskich i współpracujących z organizacjami zrzeszonymi i współpracującymi z Radą Przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy odpowiadali min. na pytania o ocenę ogólnej kondycji firmy, kondycji gospodarki, działań podjętych przez rząd, skuteczności tarczy antykryzysowej, czy też deklarowanych zmian w zatrudnieniu.

Wśród opublikowanych danych zwraca uwagę stosunkowo dobra sytuacja budownictwa i przemysłu, a ciągle nie najlepsza w usługach z branż turystycznej, hotelowej i restauracyjnej. Biorąc zaś pod uwagę wielkość firmy, gorzej radzą sobie przedsiębiorstwa zatrudniające od 1 do 49 pracowników, niż te większe, czy też samozatrudnieni. Średnia ocen ogólnej kondycji firm wyniosła 4,6 (w skali od 0 do 10), wobec 4,7 w czerwcu, 4,5 w maju i 3,6 w kwietniu.

O rozmowę na temat wyników badania poprosiliśmy dr Sławomira Dudka, który jest koordynatorem grupy ekonomistów wchodzących w skład CMSG. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, a z prezentacją wyników można się zapoznać tutaj: https://pracodawcyrp.pl/upload/files/2020/07/cmsg-lipiec-prezentacja-final.pdf