"Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując szereg ryzyk makroekonomicznych. Nie można klientów karać za oszczędzanie" – powiedział gazecie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według "Rz", w piśmie do 23 banków urząd przedstawił swoje krytyczne stanowisko i zażądał odpowiedzi na pytanie, czy i jakie działania podejmują w tej sprawie. Zapowiada, że będzie wnikliwie przyglądał się ich działaniom.

"Na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy kroki podejmowane przez sektor finansowy. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez którykolwiek z banków przy nieujemnych stopach procentowych byłoby działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Jeśli do tego dojdzie, podejmiemy działania dostępne w ramach naszych kompetencji, aby chronić konsumentów" – zapewnił przez Chróstny.

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że banki rozważają wprowadzenie ujemnych stawek depozytów, próbując bronić rentowności. Gazeta przypomniała, że rentowność ta "mocno spadła po cięciu niemal do zera stóp procentowych i wzroście rezerw na pandemię w 2020 r. (wcześniej wyraźnie obniżyła się po wprowadzeniu podatku bankowego)".

Reklama