Agencja przypomina, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę państwa zachodnie izolują rosyjską gospodarkę oraz jej system finansowy. Sankcje zostały nałożone na rosyjski bank centralny oraz oligarchów, którzy swoje fortuny oraz wpływy polityczne zbudowali za prezydentury Władimira Putina.

Reuters podał, że portugalski bank centralny, który kierowany jest przez byłego ministra finansów Mario Centeno, przekazał, że początkowo zidentyfikowano "bardzo małą liczbę" osób oraz podmiotów, które zostały objęte sankcjami i które posiadają konta w portugalskich bankach, ale prace w tej sprawie są jeszcze prowadzone.

Agencja dodała, że prezes banku nie podał szczegółów na temat tego, ile osób i ile podmiotów zostało zidentyfikowanych. Zapewnił jednak, że w tej sprawie jest w stałym kontakcie z rządem.

W oświadczeniu bank centralny poinformował, że przekazał bankom, aby zaczęły zamrażać konta bankowe 25 lutego. Powinny też monitorować listę osób oraz podmiotów, które są objęte sankcjami, tak by móc szybko reagować, jeśli pojawią się nowe nazwiska.

Reklama