W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Prezes UOKiK nałożył we wtorek ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2.

UOKiK przypomniał, że dwa lata temu postawiono w tej sprawie zarzuty sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Reklama

Jak mówił w środę prezes UOKiK w TVP Info, za łamanie przepisów monopolowych prawo przewiduje kary w maksymalnej wysokości 10 proc. rocznego obrotu. I takie kary po równo otrzymały wszystkie 6 firm. W przypadku Gazpromu kwota przekroczyła 29 mld zł. "Wysokość kar jest konsekwencją zdecydowanego i przemyślanego łamania prawa monopolowego przez tych przedsiębiorców" - wyjaśnił.

Chróstny dodał, że również przedsiębiorcy zarejestrowani poza Polską, mają obowiązek uzyskać zgodę urzędu antymonopolowego, jeśli ich działalność dotyka rynku polskiego. "Ci przedsiębiorcy byli tego świadomi. Wystąpili o taką zgodę w grudniu 2015 r., ale wobec zastrzeżeń które otrzymali, w sierpniu wycofali wniosek i zdecydowali się realizować tę inwestycję po swojemu, bez zgody Urzędu i wbrew przepisom prawa" - powiedział Chróstny. Dodał, że to miało wpływ na taką właśnie decyzję, która już została dostarczona do tych firm.

Jak podkreślił, kontrola koncentracji jest po to, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku. "Działalność wszelkich monopoli ograniczają uczciwą konkurencję i koszty społeczne przerzucane są na konsumentów" - wskazał.

Według szefa UOKiK uruchomienie NS2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski, wysoce prawdopodobny jest również wzrost cen surowca. "Realizacja tej inwestycji zwiększa zależność ekonomiczną od rosyjskiego gazu nie tylko Polski, ale i innych krajów europejskich. Pod względem bezpieczeństwa energetycznego przedsięwzięcie to dzieli Europę na dwie części, z granicą na Odrze" - zaznaczył.

Jak podał w środę Urząd, w każdym przypadku kary wyniosły 10 proc. rocznego obrotu: Gazprom - 29 075 726 808 zł, Engie Energy – 55 513 793 zł, Uniper - 29 913 407 zł, OMV – 87 748 906 zł, Shell – 30 220 135 zł, a Wintershall – 30 785 804 zł. Kara dla Gazpromu jest najwyższą karą nałożoną do tej pory przez UOKiK.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. (PAP)