"Jesteśmy dziś na progu energetycznej transformacji Polski. Jest to historyczna chwila. Transformacja jest impulsem rozwojowym polskiej gospodarki. Rozwijamy odnawialne źródła energii, będziemy budowali farmy wiatrowe na Bałtyku i na lądzie, fotowoltaikę, ale wiemy, że stabilność systemu energetycznego musi opierać się na wielu filarach i nie osiągniemy jej bez energetyki jądrowej. Dlatego cieszę się, że KGHM z partnerami zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię tego typu i zacznie ona działać w 2029 roky." - powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podczas uroczystości podpisania porozumienia.

"Dostęp do optymalnej i taniej energii to jest polska racja stanu, co jest szczególnie ważne dla takiej firmy jak KGHM - jesteśmy drugim odbiorcą energii elektrycznej w Polsce" - powiedział Chludziński.

Reklama

Porozumienie będzie obowiązywać do 23 września 2024 r. Dotyczy ono rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR - od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW. Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym spółka zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.

"Liczymy, że cztery takie reaktory dadzą nam samowystarczalność energetyczną" - powiedział także prezes KGHM.

Dodał, że spółka planuje rozwijać także inne projekty z zakresu energetyki, a ewentualne nadwyżki może w przyszłości sprzedawać.

"Koszty będą tematem drugiej fazy negocjacji, to będzie jeszcze specyfikowane w zależności od ostatecznie zastosowanej skali" - dodał Chludziński, zapytany o koszty technologii SMR.

"Nawet inwestując takie pieniądze, o jakich NuScale mówi w swoich katalogowych ofertach, taka inwestycja i tak zapewnia efektywność ekonomiczną w długim czasie i zysk na tej inwestycji - w porównaniu do standardowych źródeł energii, które mamy w tej chwili" - wyjaśnił prezes.

KGHM ma ambicję postawienia czterech reaktorów do 2029 r., jednak - jak podkreślił Chludziński - konieczna jest najpierw certyfikacja technologii w Unii Europejskiej.

Na początku września KGHM informował, że chce "jak najszybciej" uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.