Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek na Litwę, gdzie weźmie udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa.

Soloch pytany w czwartek na briefingu prasowym o to, czego ta wizyta prezydenta na Litwie będzie dotyczyła, odparł, że wątkiem przewodnim wizyty jest otwarcie interkonektora gazowego między Polską a Litwą. "Połączenie sieci przesyłowych Polski i Litwy, ale nie tylko, bo siłą rzeczy będą w tym systemie uczestniczyć też pozostałe kraje bałtyckie" - powiedział szef BBN.

Reklama

"Myślą przewodnią jest bezpieczeństwo energetyczne, wspólna inwestycja, ale to wpisuje się w szerszy kontekst ścisłej i strategicznej współpracy politycznej, zwłaszcza w ostatnim okresie w dziedzinie bezpieczeństwa" - zaznaczył Soloch.

Szef BBN pytany był też o rozwój relacji bilateralnych między Polską a Litwą w kontekście tego, co się dzieje obecnie na Ukrainie. "Tak jak powiedziałem, dzisiaj wątkiem przewodnim będzie przede wszystkim współpraca gospodarcza, która ma wymiar związany z bezpieczeństwem, ale równolegle teraz odbywają się ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Ścisła współpraca wojskowa. Ona się wpisuje w szerszy kontekst regionalny" - powiedział Soloch.

Zwracał też uwagę na częsty osobisty kontakt między prezydentami Polski i Litwy. "Obaj prezydenci współpracują ze sobą na co dzień w każdym wymiarze, w różnych dziedzinach" - podkreślił Soloch.