Reklama

"Zakres zlecenia [...] obejmuje wybudowanie dróg i fundamentów pod elektrownię wiatrową, złożoną z 9-turbin Vestas. Docelowo moc instalacji będzie miała ponad 32 MW. Termin zakończenia prac to drugi kwartał 2023 r. Inwestorem projektu jest Enertrag, dla którego Onde realizuje w tej chwili dwa kontrakty w tym samym regionie. Łącznie w ramach tych dwóch projektów powstanie 59 wież wiatrowych o całkowitym potencjale 185 MW. Prace na aktualnie realizowanych kontraktach zakończą się w ciągu 2-3 miesięcy" - czytamy w komunikacie.

Zarząd Onde podkreśla jednocześnie, że zgodnie z deklaracjami rządu, już w czerwcu mają zostać zniesione ograniczenia w budowie lądowych farm wiatrowych, zapisane w tzw. ustawie 10H. To uwolni znaczne areały pod budowę tych instalacji i wpłynie na zwiększenie inwestycji w ten obszar energetyki.

"Po wejściu nowelizacji w życie, nastąpi ponowny boom w zakresie dewelopmentu farm wiatrowych, który przełoży się wkrótce na inwestycje w nowoczesne, wydajne parki wiatrowe. Poza tym ceny energii są na takich poziomach, że budowa instalacji OZE staje się coraz bardziej opłacalna - i to nie tylko dla inwestorów finansowych, ale również dla odbiorców przemysłowych, którzy coraz chętniej decydują się na kontrakty w formule PPA, polegające na bezpośrednim zakupie zielonej energii od wytwórcy" - powiedział wiceprezes Piotr Gutowski, cytowany w komunikacie.

Onde jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.

(ISBnews)