"Zawarcie umów przyrzeczonych z wyżej wskazanymi nabywcami oraz w zależności od przypadku wejście w życie umów warunkowych winno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję" - czytamy w komunikacie.

Na początku czerwca prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił, że koncern spodziewa się decyzji Komisji Europejskiej w kwestii zatwierdzenia środków zaradczych przy fuzji z Grupą Lotos w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Warunki przejęcia Lotosu przez Orlen gwarantują konkurencję

Reklama

Warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen, gwarantują, też że rynki pozostaną otwarte - oceniła europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne - poinformowała Vestager.

W poniedziałek KE zatwierdziła przejęcie Lotosu przez PKN Orlen.

Połączenie nie spowoduje wzrostu cen ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach - oceniła Komisja.

Obajtek: Przejęcie Lotosu nastąpi na przełomie lipca i sierpnia

PKN Orlen planuje przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia - poinformował w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, 6-miesięczny termin realizacji środków zaradczych dany przez KE, nie wstrzymuje samego przejęcia.

W poniedziałek Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Lotosu przez PKN Orlen, zatwierdzając umowy towarzyszące środkom zaradczym, i dając 6 miesięcy na ich wejście w życie.

Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia. „Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia” - oświadczył.

Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - dodał Obajtek.

Jak stwierdził, Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco - zaznaczył.