Bouygues Travaux Publics jest firmą, która od wielu lat współpracuje z EDF przy budowie elektrowni jądrowych na całym świecie i w przypadku realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez EDF będzie odpowiedzialna za realizację zakresu budowlanego, podano.

Reklama

"Budimex jako największa firma budowlana w Polsce będzie stanowić uzupełnienie dla Bouygues Travaux Publics przy realizacji zakresu budowalnego. Duży park maszyn, ugruntowana pozycja na rynku polskim oraz kompetencje i doświadczenie w zakresie realizacji największych projektów przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych i BHP jest niewątpliwie powodem wyboru Budimex przez Bouygues Travaux Publics jako potencjalnego partnera" - czytamy w komunikacie.

Francuska oferta budowy Europejskich Reaktorów Ciśnieniowych (EPR) dla polskiego programu jądrowego ma "zdecydowane poparcie" rządu Francji, podkreślono w informacji.

"Chcemy, aby Polska była częścią strategii EDF i europejskiego łańcucha dostaw" - powiedział wiceprezes EDF Vakis Ramany, cytowany w komunikacie.

Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE, zakończona w 2021 roku. Ta sama Dywizja ma na swoim koncie także realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz System.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2021 r. miał 7,91 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)