"29 września nastąpi zakończenie prac i otwarcie Baltic Pipe. Trwają prace związane z przygotowaniem przede wszystkim tłoczni, które mają za zadanie dostarczyć blisko 10 mld m3 gazu. Wraz z LNG w Świnoujściu i własnym wydobyciem daje to 100% bezpieczeństwo energetyczne" - czytamy na profilu Gróbarczyka na Twitterze.

W lipcu Gaz-System podał, że gazociąg Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii. W planach jeszcze prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu 1 października br.

Projekt Baltic Pipe to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" (Project of Common Interest). Gazociąg otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (CEF).

Reklama

Według wcześniejszych zapowiedzi, początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. ma wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie ma zostać osiągnięta od początku 2023 r.