Francuskie rezerwy gazu osiągnęły maksimum - poinformowała Komisja Regulacji Energetyki (CRE) w środowej informacji prasowej. Francja staje się tym samym trzecim krajem Europy Zachodniej, po Belgii i Portugalii, który zapełnił magazyny gazu.

"Kampania napełniania magazynów na zimę 2022/2023 kończy się, gdy magazyny są zapełnione w ponad 99 proc." – zaznaczyło CRE.

Jak dodano, pojemność magazynów 130 TWh rezerw gazu "stanowi około 2/3 zimowego zużycia MŚP i osób fizycznych" we Francji. Biorąc pod uwagę zużycie energii przez przemysł, magazyny gazu we Francji pokrywają około 1/4 zimowego zużycia gazu w kraju.

Komisja nadal wzywa Francuzów do "zmasowanego zbiorowego wysiłku mającego na celu zmniejszenie zużycia energii" z uwagi na możliwe przerwy w dostawach gazu zimą.

Reklama

Około 15 proc. konsumowanego gazu we Francji pochodzi z Rosji. W porównaniu z Niemcami czy Włochami to niewiele, ale Francja jest uzależniona od importu elektryczności z Niemiec w sezonie zimowym z uwagi na przestój i korozję około połowy francuskich reaktorów atomowych.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)